Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Зупинити наступ верхівкового короїда біологічними методами прагнуть лісівники Конотопщини

Новини лісгоспів 23 Липня 2018

Справжнім лихом для соснових насаджень за останні роки став верхівковий короїд, що з незрозумілих до кінця причин почав масово розмножуватись в лісах.

Ці комахи за розмірами майже такі, як макове зернятко, але їх личинки за сезон здатні здолати велета-сосну. На жаль, це природне лихо не обійшло соснові масиви ДП «Конотопське лісове господарство», де перші ураження сосен були виявлені більше року тому.

Як розповідає головний лісничий ДП «Конотопське лісове господарство» Микола Бондар, з поширенням верхівкого короїда бороться методом санітарних рубок. За період 2017-2018 було виявлено 300 осередків верхівкового короїда. Майже всі ділянки пройдені вибірковими санітарними рубками. Але цього виявилось не достатньо, і вже навесні стали помітні ознаки всихання нових сосен. Однак весною їх вже не можна зрубати, оскільки у весняно-літній період з 1 квітня по 15 червня у лісі діє режим тиші. Але на цей період припадає спалах розмноження верхівкового короїда. Личинки верхівкового короїда знищать зайняті ними сосни, з них виведуться жуки і відкладуть нові личинки на ще не заражених соснах, пошкодивши ще більші площі лісових масивів.

Проблема сплеску популяції верхівкого короїда типова не лише для Конотопщини. Від засилля цієї шкідливої комахи постраждали лісові масиви Європи, на Україні – ліси західних областей, особливо Житомирщини. Цей шкідник – не новий для лісу, він і раніше тут був, але такої масової шкоди не завдавав. Тож вести мову про якусь «диверсію» чи «подарунок від сусідів» не варто. До кінця не зрозуміло, що спровокувало поширення короїда – теплі зими, посушливе літо чи ще якісь природні фактори, але соснові ліси від нього страждають. Якщо раніше дерево за рахунок тургорного тиску виділення живиці могло саме захищатися від личинок короїда, то останніми роками в лісі за рахунок зміни клімату сосни вже не можуть подолати наступ шкідливих комах.

Для того, щоб врятувати соснові ліси від загибелі, вирішили вдатись до природного методу. У верхівкового короїда та інших йому подібних – таких, як шестизубий короїд (або жук – стенограф), є природний ворог – мурахо жук, короїдний вовк, латинська назва якого танасімус формікаріус. Саме застосувавши цю комаху, зупинити наступ верхівкого короїда єдині в усьому світі змогли лісівники Турецької Республіки. Їх досвід та обладнання, яке Турецька Республіка передала безкоштовно, почали використовувати й в Україні.

Як розповів головний лісопатолог ДСЛП «Харківлісозахист» Денис Батуркін, це обладнання їх підприємство отримало в минулому році. Воно застосовується для того, щоб в лабораторних умовах вирощувати личинки колоїдного вовка з метою їх розселення на дерева, вражені личинками верхівкового короїда.

За сприяння начальника управління лісового та мисливського господарства області Віктора Чигринця фахівців ДСЛП «Харківлісозахист» залучено до роботи в лісових масивах області. Завдяки ініціативі директора ДП «Конотопське лісове господарство» Віталія Баранова наш лісгосп став другим (після Охтирського) на Сумщині, де за кошти господарства проведено біологічний метод боротьби з верхівковим короїдом.

Протягом трьох днів, з 19 по 21 липня, експедиція науковців ДСЛП «Харківлісозахист» у складі головного лісопатолога Дениса Батуркіна, провідного інженера відділу моніторингу за санітарним станом лісів Алли Рідкокаші та інженера першої категорії відділу лісової фітопатології Анастасії Омелич працювала в лісах Конотопського держлісгоспу. Всі дерева вражені верхівковим короїдом на пробній площі, заселили личинками жука колоїдного вовка. Також для того, щоб посилити здатність сосен протидіяти поширення короїдів, було застосовано їх підживлення добривом «Реаніматор», що проводилось зі спеціальної установки ГАРД на базі автомобіля «Урал» — добриво у вигляді аерозоля розпилялось, досягаючи верхівок сосен.

Як розповіли Алла Рідкокаша і Анастасія Омелич, під кору кожного дерева, де є ознаки засихання крони і виявлено личинки короїдів, підсиляють личинки короїдного вовка, щоб врятувати вражені дерева сосни. Кожна личинка короїдного вовка за добу знищує личинки верхівкового короїда та дорослі особини жука, адже личинки хижака повинна досягти стадії зрілості, щоб перетворитися у дорослих комах. І є надія, що на наступний рік ці комахи вже будуть в достатній кількості в лісових масивах та зупинять подальше поширення верхівкового короїда, врятувавши соснові насадження від загибелі.