Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Загроза «апокаліпсису» для соснових насаджень Глухівщини

Новини лісгоспів 1 Березня 2019

На території Державного підприємства «Глухівське лісове господарств» спостерігається висихання насаджень сосни.

«Нові території з насадженнями є резерватами для верхівкового короїду. Тобто там шкідник розмножувався та ніхто ніяких робіт не проводив. Отже, він перейшов на нові здорові насадження», – зазначив директор лісгоспу Василь Кацалап.

За даними ГЛУХІВ.INFO, великої шкоди сосноволісовим масивам завдають шкідники, а саме верхівковий короїд. У першу чергу жук короїд заселяє слабкі та хворі дерева, в цьому йому допомагає відмінний нюх, здатний відрізнити запах здорової рослини від запаху ослабленої. Першопричиною ослаблення хвойних дерев є комплекс природо-екологічних факторів. А от розмноженню популяції жука-короїда посприяла зміна кліматичних умов. За тогорічними даними на Сумщині виявлено 700 га лісових насаджень, пошкоджених короїдами до повної загибелі.

Довгий час короїд може жити в сухостійних і повалених деревах. І за сприятливих умов може вилетіти та заселити здорові сусідні насадження. Якщо дерево вже заселено, то врятувати його навряд чи вдасться. Щоб уберегти інші дерева на ділянці, їх необхідно якомога швидше видалити, а порубочні залишки вивезти або ж спалити.

Профілактика проти короїда є найважливішим методом боротьби з цим небезпечним шкідником. Саме про такі превентивні заходи розповів ГЛУХІВ.INFO керівник Глухівського лісового господарства Василь Кацалап.

«Ми вивішуємо шпаківні, для розмножування птахів у лісі. Також проводимо низку санітарних і профілактичних заходів, зокрема, вибираємо дерева, які заражені верхівковим короїдом і спалюємо зілля. На сьогодні використовуємо саме таку практику. Є ще біологічний спосіб боротьби – це природні вороги шкідників. Але поки що ми тільки вивчаємо це питання. Що стосується обприскування дерев хімією, то для лісу такий спосіб буде потужним ударом по іншим корисним організмам. Цьогоріч ми будемо проводити вибіркові санітарні рубки, а нові лісові насадження створюватимемо різнопорідними, тоді вони будуть більш стійкими до захворювань і шкідників», –підсумував Василь Федорович.

На сьогодні, нашестя короїду нагадує чуму, від якої позбавитись не так легко, як може здатися на перший погляд. Легіони жуків принесли загрозу справжнього «апокаліпсису» для соснових насаджень Глухівщини.

За 2018 рік на площі 90 га було виявлено 800 осередків, пошкоджених верхівковим короїдом у різних масивах. У 2019 – 108 осередків площею 10,9 га. Фахівці визнали поширення шкідника надзвичайною ситуацією природного характеру.