Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

Загальна характеристика лісів Сумщини

Сумська область розташована на північному сході України. Вона межує на заході з Чернігівською областю, на півночі і сході – з Російською Федерацією, південному сході – Харківською, півдні – Полтавською областями. Вона утворена 10 січня 1939 року Указом Президії Верховної Ради СРСР. За адміністративним устроєм Сумська область поділена на 5 районів, на території яких розташовані: 15 міст, 20 селищ міського типу, 1491 село, де проживають 1,08 млн чоловік (станом на 01.04.2019 р.).

Площа області – 23834 квадратних кілометрів. Обласний центр м. Суми.

Окрасою Сумщини є її ліси, які займають особливе місце на лісовій карті України. Незамінна їх роль і значення не тільки як економічного фактору, матеріального джерела задоволення потреб суспільства в деревині, інших продуктах, а також надзвичайно важливі водоохоронні, кліматорегулюючі, ґрунтозахисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, естетичні та інші корисні властивості.

Ліс – чудове середовище для поселення та розмноження птахів, звірів, комах.

Загальна площа земель лісового фонду області на 01.01.2015 року становить 452,1 тисяч гектарів, з яких вкрито лісовою рослинністю 425,0 тисячі гектарів, лісистість території складає 17,9 %.

Значна частина лісового фонду області розташована в зоні Північного Українського Полісся, до якої належать Шосткинський та Конотопський райони, менше в зоні Лівобережного лісостепу: Охтирський, Роменський, та Сумський райони. Завдяки сприятливим природним умовам деревні та чагарникові породи нараховують понад 120 видів.

Розподіл площі лісів області за переважаючими деревними породами, %

Із деревних порід переважають сосна – 39,5%, дуб – 38,4%, береза – 5,5%, ясен – 5,1%, вільха – 4,4%, осика – 2,0%, липа – 1,6%, інші – 3,5%.

Із чагарникових порід переважають ліщина, бруслина європейська, бирючина звичайна, калина звичайна, дерен, маслинка вузьколиста та інші.

Середній вік насаджень 68 років, запас деревини – 112,5 млн м³.

Як у цілому в Україні, ліси Сумської області перебувають у віданні багатьох користувачів.

Основними є державні підприємства Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, за якими закріплено згідно матеріалів лісовпорядкування на 01.01.2018 року 285,7 тис. га, або 63,2 відсотки.

Органи місцевого самоврядування – ліси комунальної власності – 154,1 тис. га, або 34,1%, де господарюють підприємства «Сумиоблагроліс».

Інші міністерства і відомства (екології, транспорту, Міноборони) – 12,3 тис. га, або 27,1%.

Розподіл загальної площі земель лісового фонду області за відомчою підпорядкованостю, %

Ліси області поділені на категорії:

• природоохоронного, історико-культурного призначення – 34,6 тис. га;
• рекреаційно-оздоровчі – 52,2 тис. га;
• захисні – 68,9 тис. га.

Розподіл лісового фонду області за категоріями, тис. га

Площа вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за групами віку розподілені наступним чином:

• Молодняки – 38,4 га
• Середньовікові – 103,9 тис га
• Пристигаючі – 70,7
• Стиглі і перестійні – 49,8 тис. га.

Розподіл лісового фонду області за групами віку, тис. га

 

Ліси державних підприємств управління, як і ліси області, це понад 120 видів дерев і кущів. Головною лісоутворюючою породою є дуб звичайний (quercus robusl), що представлений двома формами: ранньою і пізньою. Під дубом звичайним зайнято 95,4 тис. га. Вирішальним фактором поширення дубу в умовах області є вологість та весняні приморозки. У вологих умовах переважає пізня форма дубу, у посушливих –рання. Ранні приморозки згубно впливають на молоде листя і квіти ранньої форми дубу.

Ріст дубу припиняється у віці близько 200 років. Деревина дуже цінна, має високі фізико-механічні властивості, красиву текстуру. Використовується в будівництві, виготовленні меблів, спеціальних винних бочок, оздобленні. Кора ціниться як екстрактна сировина для випуску дубильних речовин.

До кращих дубових лісів України належать ліси Тростянецького лісгоспу.

Серед шпилькових найбільш поширена лісоутворююча порода – сосна звичайна (pinis silvesfris).

Під нею зайнято 101,2 тис. га лісопокритої площі. Найбільше – в Середино-Будському, Свеському, Шосткинському, Кролевецькому лісгоспах. Сосна зустрічається як чистими, так і мішаними лісостепами. Будучи невибагливою до ґрунту, росте майже на всіх ґрунтах. Але найбільше поширена на піщаних і супіщаних ґрунтах середньої вологості. Сосна порівняно мало випаровує вологи, а тому її вважають водоохоронною породою. Коренева система рясно розгалужена як у горизонтальному, так і вертикальному напрямах. Бруньки червонуваті, густо вкриті смолою. Шпильки парні, залишаються на дереві 3-4 роки. Шишки розташовані поодиноко або по 2-4. Насіння достигає за 18 місяців і взимку завдяки крильцям-парусам, що прикріплені до кожної насінини, легко розносяться вітром. Деревина сосни використовується як цінний будівельний матеріал для виробництва меблів, паперу тощо.

Площа, вкрита лісовою рослинністю, де господарюють державні підприємства управління, становить на 01.01.2018 р. 262,8 тис. га. і за 10 років порівняно з лісовпорядкуванням на 01.01.2008 р. зросла на 6,8 тис. га.

Запас деревини в лісах державних лісгоспів на 01.01.2018 р. – 75,9 млн м³. Запас на 1 га вкритою лісовою рослинністю – 289,0 м³ і зріс за 10 років на 4,1 млн м³. Запас на 1 га стиглих і перестійних насаджень 344,0 м³, або зріс за 10 років на 20,0 м³.

Сумська область за запасами деревини належить до лісоресурсних. За площею лісів посідає дев’яте місце серед областей України.