Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

Ялинковий прес-тур, або як у ялинок починається життя

Загальні новини 16 Грудня 2016

Ліс привабливий за будь-якої пори року, але взимку він особливо чарівний.

Розлогі засніжені крони дубів та кленів створюють атмосферу казки, а пухнасті, присипані снігом віти ялин та сосен несуть в собі особливий присмак – присмак новорічного свята.


{gallery}materials/2016/12/161{/gallery}

У цьому вочевидь пересвідчились представники провідних ЗМІ області, побувавши у «ялинковому» прес-турі, що традиційно організовує для них Сумське ОУЛМГ в початок кампанії з продажу новорічних дерев.

Цього року медійці відвідали одне з віддалених від обласного центру підприємств – Роменське лісове господарство.

Роменський лісгосп відомий вирощенням декоративного посадкового матеріалу. Асортимент екзотів, що вирощують роменчани, здатен задовольнити найвибагливіші смаки. Взимку ж, як і у решті підприємств управління, тут пропонують до продажу новорічні деревця.

…Шлях до центральної садиби Роменського лісгоспу пролягає через Недригайлівське лісництво. Саме тут знаходиться один з трьох працюючих в області магазинів «Лісовичок». Передноворічної пори він перетворюється на «Ялинковий базар».

«Лісовичок» розташований у вигідному місці. Траса Суми-Київ, багато заїжджих. Та пік продажу новорічних деревець припадає на 25-27 грудня», – коментує роботу «Ялинкового базару» у «Лісовичку» головний лісничий Роменського лісгоспу Іван Примак.

Біля магазину спеціально оснащене місце для продажу ялинок, де вишикувалися готові до новорічного свята атрибути Нового року. Увагу журналістів привернули розлогі пухнасті сосни.

«Це «сосни-ведмедики, – пояснює лісничий, – Таку пишність їй придає сама природа, але догляд за нею потрібен особливий ».

За словами фахівців, у червні, поки не здерев’яніють молоді пагони, ялинки і сосни стрижуть. Це дає змогу розвитись додатковим пагонам і тому на місці одного з’являється кілька. Така «операція» додає деревцю додаткової пишності. Тому «ведмедики» популярніші ніж звичайні ялинки. Ціна такого вишуканого дерева дуже демократична. Якщо звичайну ялинку чи сосну лісівники продають за 30-35 грн., то пухнасте деревце коштує лише вполовину дорожче.

Фігурна стрижка дерев та кущів – так зване топіарне мистецтво – це ноу-хау і родзинка поки що лише роменських лісівників. Освоїли вони цей вид мистецтва ще два роки потому. Стрижуть тут не лише атрибути новорічного свята. Це додаткова послуга, яку пропонують роменські лісівники всім споживачам декоративного садивного товару. Фігурно вистрижені кущики користуються великим попитом у тих, хто займається ландшафтним дизайном.

…На «Ялинковому базарі» всі деревця промарковані спеціальною стрічкою зі штрих-кодом. На жаль, цього року маркування деревець – умова продажу новорічного товару лише для державних підприємств. Приватникам послабили вимоги. Для продажу ялинок їм тепер достатньо лише товарно-транспортної накладної, що, за словами лісівників, може спрацювати на збільшення випадків потрапляння у торгову мережу незаконно заготовлених дерев.

…Поласувавши у «Лісовичку» запашним трав’яним чаєм вирушаємо далі, до Томашівського лісництва Роменського лісгоспу, в розсаднику якого зароджується життя новорічних ялин. Наш шлях через лісовий масив, де знаходяться плантації вже готових до продажу новорічних ялин.

На плантаціях учасники туру зустрілися з рейдовою бригадою, яка патрулювала лісовий масив, охороняючи його від небажаних відвідувачів. «Штрафні санкції здійснюються відповідно до чинного законодавства. У випадку незаконного вирубування новорічних ялинок браконьєр сплачує штраф та шкоду, заподіяну лісу. За ялинку до 1,5 метра – штраф від 85 до 170 грн., шкода, заподіяна державі обраховується у 355 грн. Ялинка 1, 5 метра – шкода 420 грн. Деревце від 2 до 4 м: штраф від 85 до 170 грн., шкода – 625 грн.», – прокоментував розміри штрафів для шукачів «безкоштовного» товару Іван Примак.

До слова, охороняючи новорічні деревця в минулому році лісгоспи Сумщини загалом провели 451 рейдів, під час яких виявили 19 порушників. Розмір шкоди, заподіяної лісу, було обраховано у 4,7 тис. грн., вся шкода була відшкодована.

У Томашівському лісництві представникам ЗМІ показали теплицю і розсадник, а також розповіли, як ялинки вирощуються.

«Все починається з насінини. Спочатку ми заготовляємо шишку, потім її висушуємо при температурі до 40 градусів, висіваємо насіння у парничок і доглядаємо за сходами. Через рік переносимо сіянець у відкритий грунт і ростимо деревце далі», – розповів учасникам прес-туру лісничий Томашівського лісництва Володимир Петрівний. Для того ж, щоб ялинка дістала свого товарного віку, необхідно чекати мінімум 5 років.

Завершився прес-тур у центральній садибі лісгоспу, де роменські лісівники пропонують споживачам до продажу ялинки у горщиках.

«Це зручний, компактний і економічно вигідний спосіб штучної реалізації ялинок. Таке деревце після свята можна зберегти та висадити навесні у відкритий грунт. Що є подвійною користю самому господареві, а головне – сприяє збереженню краси навколишнього середовища», – прокоментував такий спосіб реалізації новорічних деревець головний лісничий лісгоспу.

Окрім Роменського, ялинки у горщиках можна придбати у Краснопільському та Тростянецькому лісгоспах. Орієнтовна ціна такого деревця від 120 до 150 грн.

… Додому поверталися вже вечірньої пори. Дещо стомлені, але радісні, переповнені відчуттям наближення новорічного свята, наповненого запашним хвойним ароматом.

Прес-служба Сумського ОУЛМГ