Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Введення нового податку на землі лісового фонду може поставити лісову галузь на коліна, – Микола Клочко

Загальні новини 4 Вересня 2018

У вівторок, 4 вересня, на засіданні колегії Сумської обласної державної адміністрації розглядалось питаннявведення нового податку на землі лісового фонду.

А саме п. 6 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів Українищодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» в частині введення податку на лісові землі, що вступив в дію 15 серпня поточного року.

 

Ініціювали його обговорення сумські лісівники. Адже громади, на території яких знаходяться лісогосподарські підприємства, вже розпочали процедуру прийняття відповідних рішень про розмір оподаткування, ставка якого на підставі нового закону може коливатися в межах від 0 до 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області. А ризики, що тягнуть за собою зміни у податковому законодавстві, без перебільшення, заганяють роботу лісогосподарських підприємств області у глухий кут. Це обґрунтував начальник Сумського ОУЛМГ Віктор Чигринець.

 

«У структурі Сумського ОУЛМГ 12 лісогосподарських підприємств та 1 мисливське господарство – за якими стоїть праця кількатисячного колективу лісівників. Кожного року в господарствах області відновлюється більше тисячі гектарів лісу. Лише за останні 15 років лісистість області зросла на 0,5 %, а загальний запас деревостанів зріс на 19.1 млн. м.³ і становить близько 113 млн. м³. Приріст лісових насаджень в підприємствах управління складає до 1 мільйон 200 тис. кубометрів у рік. Цьогорічні витати на ведення лісового господарства на сьогодні складають понад 100 млн. грн.

 

По новому обрахуванню, щорічний розмір тільки земельного податку за лісові землі, при максимальному розмірі ставок земельного податку, може становити 350 млн. грн., а загальний обсяг платежів може сягнути до 750 млн. грн., що буде становити 80 % річного обсягу реалізації продукції, яка за підсумками 2017 року склала 902 млн. грн.», – зазначив начальник управління.

 

Віктор Чигринець звернув увагу, що встановлення ставок земельного податку належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад. При цьому по Сумській області є значне коливання розмірів ставок земельного податку на 2018 рік від 0,1% до 5,0% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

 

За його словами, державні лісогосподарські підприємства не мають можливості отримувати щорічний дохід від всіх земель лісового фонду. Адже від посадки лісових культур до збору стиглого лісу проходить термін понад 80 років по хвойним породам, а по дубовим насадженням – понад 120 років. При цьому всі лісові культури потребують витрат на ведення доглядів, боротьбу зі шкідниками та хворобами лісу, охорону від пожеж, тощо.

 

Тому таке збільшення податкового навантаження призведе до банкрутства частини підприємств області, а частині загрожує розбалансування економічної стабільності. При максимальному розмірі ставок земельного податку підприємства фінансово не зможуть здійснювати покладених на них функцій, що призведе до вивільнення працівників, які переважно мешкають у сільській місцевості, і не мають інших робочих місць. Наслідком чого буде зростання соціальної напруги. Крім цього, підприємства не матимуть можливості спрямовувати кошти на захист лісів від самовільних порубів, пожеж, боротьбу зі шкідниками та хворобами лісу тощо, тобто ведення лісового господарства та догляд за лісом – під серйозною загрозою.

 

«Як бачимо, введення нового податку на землі лісового фонду може поставити лісову галузь на коліна. На сьогодні державні лісогосподарські підприємства в більшості громад області – бюджетоутворюючі. Тому, приймати громадам рішення про ставку оподаткування необхідно обґрунтовано і виважено», – резюмував обговорення доповіді голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко.

 

Позицію губернатора області підтримали голова обласної ради Володимир Токар й інші члени колегії облдержадміністрації та прийняли одностайне рішення рекомендувати територіальним громадам при прийнятті рішення про ставку нормативної грошової оцінки на землі лісового фонду зробити необхідні розрахунки економічної доцільності та встановити ставку в межах, що не перевищуює 0,1 % від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

 

 

 

 

 

Прес-служба Сумського ОУЛМГ