Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

У Шосткинському лісгоспі збирання насіння для посадки майбутнього лісу в повному розпалі

Загальні новини 31 Січня 2020

Основною функцією державного підприємства «Шосткинське лісове господарство» є відновлення лісу на землях державного лісового фонду у Шосткинському та Кролевецькому районах, де підприємство веде своє господарювання.

Щорічно ділянки, де проводилась заготівля лісу, рубки головного користування заліснюються. Цього року лісгосп планує відновити 110 га лісу, а також ділянки лісу, де проходять цьогорічні рубки.

Відновлення лісу починається зі збору насіння. Кожної зими, з грудня по лютий, у лісгоспі триває робота по збору шишок сосни звичайної – головної лісоутворюючої породи місцевих лісів.

«Для того, щоб лісовідновлення провести якісним посадковим матеріалом, необхідно зібрати насіння у своїй місцевості, на площі, де ріс чи ростиме ліс у майбутньому. Районоване насіння дає кращу схожість та більшу ймовірність приживлюваності лісових культур, адже кліматичні та ґрунтові умови, придатні для них, залишаються не змінними», – відзначає інженер лісових культур Шоскинського лісгоспу Галина Євдокименко.

У зборі шишок сосни звичайної лісгоспу допомагає місцеве населення. Підприємство дає рекламу і купує зібрані людьми шишки. Лісове господарство намагається забезпечити власні потреби у насіннєвому матеріалі на кілька років вперед, адже не кожен рік буває врожайним.

Минулий рік видався плідним. У грудні лісгосп зібрав понад 19 тонн шишок. З 20 січня цього року розпочався довгий і копіткий процес переробки та видобування насіння. Переробляються шишки на стаціонарній шишко сушарці, що у Перотчино, де раніше знаходилось Воронізьке лісництво.

«Зібраний матеріал для попередньої сушки поміщають у сушильну камеру. Через добу завантажують у спеціальні барабани, ємністю по 125 кг. З кожного кілограма шишок виходить тільки 10 г (1%) насіння. Річна потреба лісгоспу у насінні – 100-120 кг. Це значить, що у рік ми повинні зібрати понад 10 тонн шишок», – говорить Галина Євдокименко.

Шишкосушарка працює цілодобово і безперервно, забезпечуючи безвідходний процес: шишки, що лишилися після видобування насіння, використовують для печі цієї ж шишкосушарки.

Говорять, що роботи по сушці шишок триватимуть у лісгоспі впродовж двох місяців. Оскільки на переробку кожної півтонни насіннєвого матеріалу необхідно два дні.

Все зібране насіння відправлять для аналізу до Харківського лісонасіннєвої лабораторії. І лише після перевірки та отримання висновку про кондиційність насіння, навесні висіватимуть у розсадниках.

На сьогодні у насіннєсховищі лісгоспу лишилося 75 кг насіння з минулорічного збору, та у цьому році планують зібрати ще 190 кг. Запевняють, що цього резерву буде достатньо на два роки.

Минулоріч з власного насіння шосткинські лісівники виростили 1, 8 млн. сіянців сосни, які навесні висадять у лісі. Також шосткинці продають посадковий матеріал іншим підприємствам.

(За інформацією прес-служби ДП «Шосткинське ЛГ»

спецкор http://shostka.info)