Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

У Охтирському лісництві проводиться комплекс робіт по догляду за лісом

Новини лісгоспів 24 Липня 2020

Рубки освітлення, прочищення, проріджування, прохідні та вибіркові санітарні – такі види робіт проводять наразі охтирські лісівники. Про особливості цих рубок та де і чому вони відбуваються детально розповів на прикладі Охтирського лісництва головний лісничий Охтирського лісгоспу Олександр Бугай.

«Коли розмова заходить за лісові господарства, перше, що спадає людям на думку, це суцільні рубки. Така собі асоціація: лісівник і вирубка лісу. Але це зовсім не так. Суцільні рубки, або рубки головного користування проводять тоді, коли ліс досягає віку стиглості. З моменту посадки до цього моменту проходить досить багато часу: для сосни це 80 років і більше, для дуба – понад 100 років. Упродовж всього цього періоду лісові масиви не залишаються без догляду та без контролю за їх станом. Це і є головною роботою лісоводів. Посадити і виплекати високопродуктивний ліс. Спати, коли маленький, проріджувати, щоб дереву було куди рости і так далі, на кожному етапі росту свої умови догляду.

Тому існує досить багато видів рубок, спрямованих на отримання на момент стиглості якісного і здорового лісу. Так у віці до 10-20 років проводиться «Освітлення» та «Прочищення». Ці рубки спрямовані на отримання бажаного складу насадження та росту порід, на яке спрямоване господарство. Зазвичай дані рубки проводяться силами своїх робітників за допомогою секору та обов’язково під контролем майстра, в обході якого проводиться рубка. На 2020 рік в Охтирському лісництві заплановано 4,7 га «Освітлення» та 5,1 га «Прочищення».

Далі рубки «Проріджування». Така рубка спрямована на формування стовбура та крони дерева в деревостані. Проводиться вона у віці до 30 років. У ході робіт прибираються дерева з небажаною формою, які в подальшому будуть не придатні для переробки. На поточний рік у Охтирському лісництві заплановано 6,7 га «Проріджування». Нині з розвитком деревообробної промисловості деревина, заготовлена на таких рубках, переробляється на паливну тріску для котлів тривалого горіння.

Після всіх вище названих рубок проводиться «Прохідна рубка». В Охтирському лісництві було заплановано 51,3 га цих рубок. На даний момент вже пройдено прохідними рубками 39 га. Саме цей захід дозволяє нам отримувати при рубках головного користування більший вихід пиловника. Адже «Прохідна рубка» спрямована на збільшення площі живлення кращих дерев в деревостані, що тягне за собою збільшення приросту дерева, як по висоті, так і по діаметру.

Нині через збільшення хвороб та популяції шкідників лісу, спричинених зміною клімату, наразі найголовнішою є «Санітарна вибіркова рубка». За допомогої неї лісівники ведуть боротьбу з осередками кореневої губки, верхівкового короїду та інших хвороб і шкідників, що спричиняють всихання лісових масивів. Якщо таку рубку не проводити, то лісові господарства зазнають непоправних збитків. Адже об’єми всихання будуть рости в геометричні прогресії. У Охтирському лісництві на 2020 рік було заплановано 234,5 га санітарних рубок. На даний час вже виконано роботу на 71,7 га. Намагаємося якомога швидше прибирати осередки хвороб та шкідників, бо об’єми пошкоджених деревостанів збільшуються теж досить швидко. Для проведення таких рубок у лісгоспі залучаються приватні бригади. Вони проводять валку, розкряжування дерев та знищення порубкових залишків. Сировина, отримана після вибіркових санітарних рубок підприємством реалізується.

То ж, у ході ведення лісового господарства проводиться досить багато заходів , спрямованих на отримання результату. А результат для лісівників – це здоровий, стійкий до хвороб ліс, який буде приносити радість та користь нашим нащадкам».