Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Цілюще урочище «Образ»

Рекреація 4 Липня 2016

Це цілюще урочище «Образ»…

Неподалік від обласного центру за 6 км на схід від околиці села Великий Бобрик, що в Краснопільському районі, в кв. 37 лісового масиву Великобобрицького лісництва державного підприємства «Краснопільське лісове господарство» розташований унікальний об’єкт – самовиливне джерело води, нині ландшафтний заказник місцевого значення «Образ».

Урочище «Образ» відоме не лише серед місцевих мешканців, про чудодійну силу образівської води знають і далеко за межами Краснопільського району. Влітку і взимку, зранку і ввечері біля джерела людно. Піші, на велосипедах і мотоциклах, на автомашинах і автобусами – приїздять люди до криниці. Одні з глибокою вірою, інші – з цікавості. Але, потрапивши туди і, насолоджуючись джерельною свіжістю цілющої води, не можливо не відчути особливої єдності душі з природою. Знаходиться джерело в лісовому масиві на дні глибокої балки. І має воно свою особливу історію.

Відомості про джерело сягають глибини другої половини 18 століття. За переказами, в 1787 цими землями володіла місцева поміщиця Єлизавета Рахманова. Вона мала єдиного сина Григорія, який в п’ятирічному віці тяжко захворів на кровотечу. Кров при різких рухах майже без зупинку йшла з ушей, носа, горла. Ніякі медичні засоби не допомагали. Знаючі люди порадили їй, аби вилікувати сина, напувати його з лісового джерела і купати в цій воді, а також молитись за нього Миколі Угоднику Чудотворцю. Протягом трьох років поміщиця напувала, купала та молилась за сина. І трапилось чудо – чи то від чудодійної води джерела, чи то від молитов матері, а можливо й просто перерісши хворобу, але Григорій вилікувався. Згодом він став військовим, за участь у розгромі армії Наполеона одержав найвищий ранг – таємний радник царя, у відставку вийшов у чині генерала і часто навідувався до джерела. Вдячна ж мати на місці джерела збудувала криту криницю, а на в’їзді в лісовий масив – православну капличку, з’єднавши їх обсадженою липами восьмиметровою алеєю.

Ще переповідають, що коли чистили джерело та облаштовували криницю, то у воді знайшли срібну ікону Миколи Угодника Чудотворця. Поміщиця звеліла забрати ікону до Великобобрицького храму. ЇЇ перенесли до храму, але ікона ніби знову дивним чином опинилась біля криниці, тому й назвали урочище «Образ». Також, саме цей випадок дивовижного перенесення ікони поклав початок масовим хресним ходам. З дозволу єпархіального керівництва Харківської губернії, щорічно здійснювався урочистий хресний хід з Великого Бобрика до урочища «Образ», і потім далі, у Ряснянський Свято – Дмитрівський монастир. Після свята Петра і Павла ікону знову несли до церкви Великого Бобрика.

Йшли роки, змінювалися й народні цінності. Тяжко переживав Образ часи атеїстичної пропаганди: в роки встановлення Радянської влади про нього забули, а під час Великої Вітчизняної війни – повністю зруйнували. Капличку знищили, цеглу розібрали, а дерев’яний зруб самотньо згнив над джерелом. Образ, сховавшись в заростях кропиви та чагарників, запустів і повністю обезлюднів. На місці колишньої каплички розрослася бузина, а вузенька стежинка, яка вела до кринички, загубилася в лісових хащах. Більш ніж шістдесят років життєдайне джерело хоронило в чагарях свою цілющу силу і вірно чекало на небайдужих людей.

2005 рік став для урочища «Образ» визначним, бо саме тоді розпочалося відновлення цієї історичної православної пам’ятки нашого краю. З ініціативи та силами лісівників Великобобрицього лісництва державного підприємства «Краснопільське лісове господарство» святиня отримала своє по істині друге життя. Відродивши джерело – лісівники відродили його історію і народні традиції, пов’язані з цим чудодійним місцем. Про джерело заговорили, відновилися Хресні ходи з іконою, а до образівського лісу потяглися люди, бажаючі перевірити на собі цілющі якості джерельної води.

Під’їжджаючи до узлісся, ще здалеку привертає увагу дерев’яна споруда, увінчана надписом «Урочище «Образ» та височенний дерев’яний хрест з іконою Миколи Угодника Чудотворця, споруджений як згадка на місці колишньої каплички, – це в’їзд до святині. Сама криничка знаходиться на дні глибокої балки в лісовому масиві. Тому лісівники потурбувалися, щоб дістатися до неї можна було як пішохідним так і під’їзним шляхом. Ліворуч – до кринички ведуть круті дерев’яні східці, вирубані у міцному крутому лісовому схилі, оснащені лавочками для відпочинку, а праворуч – звивиста лісова дорога.

Спускаючись нижче, погляду відкривається чашоподібна галявина, це штучно вирівняний безлісий майданчик площею близько 0,15 га, обгороджений плетеним тином, де, власне, і знаходиться цілюща криничка. Посеред майданчика, за огорожею з дерев’яного штахетника розташувався двохскатний навіс на двох стовпах та поряд нього два хрести, перекриті зверху по їх кінцях широкими дошками з добротного дубового лісу. Дах навісу з дубового тесу. Це центральна і головна частини майданчика, посеред якої розміщена криниця. Рівень води в криниці на 0,5 м нижче рівня поверхні землі. На криничному оголовку стоїть металеве відро та різні корчики, кружки, щоб кожен охочий мав змогу скуштувати цілющої води. Вода з криниці має м’який добрий смак, і навіть спекотного літнього дня температура її не піднімається вище 10 градусів. На стовпах, що утримують дах навісу, та на хрестах розміщені ікони, обрамлені вишитими українськими рушниками, серед яких є рідкісні, датовані 17-18 століттям.

Постійний струмок води від криниці, витратою води близько 3-х л/хв. в меженний період, впадає до другого об’єкту при криничного оформлення – до купальні завдовжки 3 м, а глибиною 1,4 м. На північному боці купальні встановлений православний хрест. А неподалік – переодягальня для купелі.

Також, для послуг подорожуючих є ще один навіс зі столом та лавами, де можна перепочити з дороги, чи просто, насолоджуючись пташиним співом, помилуватись красою оточуючої природи. Всі три домінанти при криничного майданчика об’єднані дерев’яним настилом з торцьованих пеньків різного діаметру, а вздовж доріжки до навісу зі столом, мальовниче розрослась куртина квітів-кал, що доповнює строгу лінійну складову при криничного оформлення відчуттям захищеності від життєвих негараздів і створює атмосферу теплого домашнього затишку, а навколишній величний ліс на схилах балки здається схожим на високе відкрите вікно, з якого тебе видно небу як на долоні.

Нині цілюща вода образівської кринички продовжує творити дива, допомагаючи людям бороти хворобливі недуги. Як і в далеку давнину, урочище «Образ» стало відомим за межами не лише Сумської області, а й нашої держави. За рішенням Сумської обласної ради від 18 листопада 2011 року урочище набуло статусу Ландшафтного заказника місцевого значення «Образ».

Холодна вода в купальні очищає душу і скидає з людини залишки втоми, тому, очистившись і відпочивши, повертаються подорожуючі до своїх буденних справ, дякуючи подумки і вголос тим чистим і добрим душам і рукам, що відродили й підтримують цю неймовірно високу своєю духовністю і неповторністю красу.