Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Свеський лісгосп проводить заходи по боротьбі з верхівковим короїдом

Новини лісгоспів 12 Березня 2018

Небезпечний ворог лісових насаджень – верхівковий короїд дістався України. Вже другий рік поспіль лісівники та громадськість стурбовані масовим всиханням насаджень сосни на території нашої держави.

Всихання соснових насаджень набуло масового характеру: Волинська область – до 7500га, Хмельницька – до 26000га, Рівненська – до 16000га, Житомирська – до 42000га, Чернігівська до 10000га. Заселення короїда зазнали й інші держави, стрімке розмноження шкідника зафіксували у Білорусії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Румунії.

Дістався він і до території Сумщини де вже зафіксовано до 1200га загиблого лісу і ця цифра може зростати з настанням весняної теплої погоди.

Верхівковий короїд – лідер серед шкідників лісу. Жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм, темнокоричневий, циліндричний. Він починає заселяти верхню частину сосни, а згодом – і весь стовбур. Комаха «відпрацьовує» деревину під корою, і через закупорку потоків вологи дерево починає всихати. До того ж, верхівковий короїд поселяється на сосні не сам. Він приносить із собою хворобу – гриби офіостоми. Вони створюють так звану синяву, що швидко поширюється на весь стовбур. Таке дерево – невиліковно хворе, а використати його можуть хіба що на дрова. Найстрашніше ж, що верхівковий короїд повністю знищує здорове дерево приблизно за місяць-півтора. У цих дерев – крони становляться рудими і бистро всихають, поїдена кора. Усередині ж стовбур дерева на верхівці повністю синій, трохи нижче – діаметр синього кола менший, а нижня частина дерева ще здорова.

Щоб уникнути масового заселення сосен верхівковим короїдом, потрібно забрати дерево з лісу при початковому заселенні шкідником. Верхівковий короїд є полігамним видом, тобто один самець і кілька самок, а їх може бути від 2 до 15, при заселенні в дерево утворюють спільну сім, ю. Кожна самка після парування може відкладати яйця в стовбурі дерева, з яких з,являється личинки. Плодючисть однієї самки коливається від 16 яєць у період згасання популяції і до 120 яєць у сприятливий період. А якщо таких кілька, то навіть якщо з не всіх викладених яєць з,являться дорослі жуки, загальна кількість короїдів збільшується у геометричній прогресії. Так за даними фахівців на одному дереві налічують від 5 до 15 тисяч особин верхівкового короїда, які за місяць-півтора повністю знищує здорове дерево. Найчастіше ж комахи вражають дерева віком від 40 років. Таке суттєве збільшення популяції шкідників зумовлене, насамперед, масовим ослабленням деревостанів через кліматичні зміни та порушення водного живлення лісів (зниження грунтових вод).

Навали короїда зазнали і ліси Ямпільщини. Так, станом на 01.03.2018 року на території лісових масивів ДП Свеське лісове господарство в результаті лісопатологічного обстеження державною лісовою охороною лісгоспу було зафіксовано 103 таких очага на загальній площі 36,5га. На даний час розроблено 73очага на площі 29,5га. Більша частина заселення шкідника припадає на Прудищанське та Олинське лісництва.

Проблема поширення всихання сосни на території лісових масивів Свеського лісгоспу набуває загрозливих масштабів. Вона потребує дієвих засобів для негайного вирішення, розробки можливих способів ліквідації діючих та попередження виникнення нових осередків. Та низка норм законодавчих та правових актів не дає нам змоги оперативно вживати заходів для контролю та локалізації осередків шкідників та хвороб навіть у експлуатаційних лісах. Екологічна служба, яка брала участь у розробці санітарних правил , чинних з 2016 року., ставлять собі заслугу введення сезону тиші з 1 квітня по 15 червня. Це – період розмноження диких тварин і в лісах заборонено як полювання, так і будь які санітарні рубки. Отже, коли потрібно забирати з лісу заселену шкідниками деревину, лісівники не можуть вжити захисних заходів, адже найбільш дієвим на сьогоднішній день методом боротьби з верхівковим короїдом є своєчасне виявлення осередків шкідника, проведення санітарних та інших видів рубок та спалюванням порубкових залишок.

На жаль, науковці певні – найближчих декілька років верхівковий короїд природним чином нікуди не зникне і сподіватися, що шкідника лісів здолає природа – не варто. А оскільки на території нашого району є ще й інші постійні лісокористувачі, то боротися з шкідником потрібно спільними зусиллями.