Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Свеські лісівники зібрали урожай насіння модрини європейської

Новини лісгоспів 12 Листопада 2019

Першу лісонасіннєву ділянку модрини європейської на площі 3,1 га заклали у Свеському лісгоспі у 2005 році.

«Ідея про створення такої плантації виникла у 2004 році. Тоді ж, після проведених рубок головного користування, виділили площу для посадки модрини, а навесні 2005-го втілили ідею в життя. Другу ділянку – площею 2,5 га – створили у 2010 році. Лісгосп у нас хвойний. Вводимо модрину у насадження сосни та ялини у співвідношенні 10-20% від загальної площі посадки. Вона – швидкоростуча, більш стійка у боротьбі з шкідниками та хворобами лісу завдяки кращому смоловиділенню, тому є високопродуктивною породою і користується попитом на ринку лісової продукції», – говрить директор Свеського лісгоспу Олег Закусило.

На сьогодні постійні лісонасіннєві ділянки модрини європейської займають 5,6 га. Плодоносити почали на 5-6 рік після посадки.

Щоб насіння було зручно збирати, у дерев модрини зрізують верхівки. Це сприяє розвитку бокових гілок: модрина починає приростати не в висоту, а ширину, що дає можливість зняти з дерева максимальну кількість шишок. Обрізають дерева раз на 3-4 роки.

Цьогорічний урожай склав 300 кг шишок, з яких отримали 5 кг насіння.

За весь час існування плантацій вдалося зібрати 32 кілограми насіння. Рекорд по збору поставили у минулому році – 16 кілограмів!

Зібрані шишки висушують, знекрилюють, просівають. Зразки готового насіння відправляють на експертизу для встановлення класу якості.

Незаперечна істина: власні ділянки завжди дають якісне насіння.

«Зібране насіння адаптоване до нашої кліматичної зони, а це значить, що з нього виросте стійкий до наших природних умов садивний матеріал. Вирощуємо сіянці для майбутніх культур модрини у розсадниках лісгоспу», – продовжує директор.

Із власного садивного матеріалу вже створили за участі модрини 32 га лісових насаджень.

Використовують її і для доповнення дво-трирічних хвойних лісових культур. Завдяки значно більшому, ніж у ялини чи сосни річному приросту, вона швидко наздоганяє своїх старших за віком вічнозелених сусідок.

За матеріалами прес-служби ДП «Свеське ЛГ»