Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Шкільні лісництва

Шкільні лісництва 18 Квітня 2016

Шкільні лісництва є однією з форм трудового виховання, залучення учнів до суспільно-корисної праці, до охорони природи,набуття елементарних знань і навичок ведення лісового господарства. Юні лісівники охороняють ліси від пожеж, доглядають за лісокультура ми, збирають насіння, заготовляють лікарські рослини, ведуть фенологічні спостереження, велику увагу приділяють пропаганді природоохоронних знань та проведенню дослідницької роботи.

1966 рік. Початок діяльності шкільних лісництв області.

У жовтні 1966 року було створене перше шкільне лісництво на базі Слоутського лісництва Глухівського району. Ініціатором його створення був лісничий Слоутського лісництва Лагодина Любов Іванівна. У листопаді за Слоутським лісництвом закріпили 298 га лісу. Під час виконання практичних робіт у ньому працювало 14 вихованців. З часом кількість членів шкільного лісництва досягла 210 учнів.

1968 рік. Створені шкільні лісництва в Кролевецькому, Роменському та Тростянецькому районах. Шкільне лісництво Білогривської сільської ради організоване в листопаді 1968 року при Кролевецькому лісгоспі. За ним закріпили 90 га лісу. На базі лісництва діяли пости зелених патрулів, які спостерігали за дикими тваринами, допомагали їм під час зимівлі, перешкоджали лісо порушенням.

У Перекопівському шкільному лісництві Роменського району налічувалось 186 учнів 5-10 класів,юні лісівники доглядали 376 га лісу. Для пернатих друзів учні виготовляли штучні гніздівлі і годівниці. Для підгодівлі взимку тварин та птахів заготовляли зелені віники та насіння рослин. Робота шкільного лісництва Тростянецької школи №2 будувалась на співпраця з лісгоспом та лісо дослідною станцією. Членами шкільного лісництва проводилась робота по акліматизації деревних порід.

1969 рік. Створення шкільних лісництв у Конотопському та Краснопільському районах. Шкільне лісництво Бочечківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Конотопського району на базі Бочечківського лісництва Конотопського району. За ним закріплено 10, 5 га парку та 0,6 га лісорозсадника. Великобобрицьке шкільне лісництво Краснопільського району створене на базі Великобобрицького лісництва. На площі 4 га школярі доглядали за лісовими культурами, проводили дослідницьку роботу за завданням базового господарства.

1972 рік. Створено шкільне лісництво Річківської середньої школи. За лісництвом було закріплено 2,5 га лісу. Юні лісівники висаджували дерева червоної верби, берези, збирали жолуді, шишки, здійснювали заготівлю лікарської сировини, кормів для мешканців лісу.

1985-1990 роки. В області працювало 43 шкільних лісництва, якими було охоплено понад 2 тисячі учнів. Юні лісоводи доглядали ліс на площі 3786 га.

1996 рік. Розпочало свою діяльність учнівське лісництво «Паросток» Сумського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (тоді Сумської міської станції юних натуралістів). Головним напрямом його роботи стало вивчення лісових багатств, лісових проблем Сумщини, практична діяльність по розведенню лісо утворюючих культур,та охороні природи; розповсюдження екологічних знань серед населення. У лісництві працювало 8 гуртків «Юні лісівники», об’єднували близько 140 дітей, учнів 2-8 класів. Силами педагогічного колективу Сумського ЦЕНТРУМ і членами учнівського лісництва у закладі був створений кабінет лісового господарства і профорієнтаційних знань, де зібраний багатий інформаційний матеріал про лісові ресурси області, лісорозведення,лісо захист, роздатковий матеріал, гербарії, колекції тощо.

1998-2003 роки. Нова хвиля юннатівського руху у збереженні та відновленні лісів Сумщини. У цей період відновлює свою роботу після майже десятирічного занепаду знане далеко за межами області Слоутське шкільне лісництво. Коордтнатором роботи шкільних лісництв в області стає Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю. На його базі щорічно проводяться семінари-практикуми керівників шкільних лісництв, гуртків та ланок юних лісівників з питань поліпшення змісту, форм, методів їх роботи. Завдання, пов’язані з поглибленням знань з біології, вихованням у школярів доброзичливого ставлення до праці ставить перед собою Собицьке шкільне лісництво Шосткинського району (рік заснування 1998). Юні лісівники на площі 10 га надають значну допомогу Собицькому лісництву в охороні лісу, заготівлі насіння, поповненні лісокультур. Беруть активну участь у роботі по природному відновленню лісу.

Нині на базі підприємств управління діє 19 шкільних лісництв, роботою яких охоплено до 1000 школярів. В системі роботи шкільних лісництв проведення природоохоронних заходів, акцій, конкурсів, зльотів. Юні лісоводи створюють лісові насадження та проводять догляд за лісовими культурами, працюють у розсадниках підприємств, збирають лісове насіння, виготовляють і розміщують шпаківні, ведуть догляд за мурашниками.