Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Проблему всихання соснового лісу в урочищі «Баранівка» обговорили з громадськістю

Загальні новини 18 Січня 2018

«Наша головна мета – довести до відома громадськості проблему всихання соснового лісу, дати кваліфіковану оцінку ситуації, що склалася, та знайти спільні шляхи вирішення даної проблеми»,наголосив на початку засідання Громадської ради, яка діє при Сумському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, її головаМихайло Шпакович.

Засідання відбулося сьогодні, у середу, 17 січня, на базі державного підприємства «Сумське лісове господарство». До розгляду виносилось питання масового всихання сосни, спричиненої появою верхівкового короїда, в лісах області та шляхи його попередження. Зокрема, йшлося про необхідність проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах зеленої зони м. Суми (в районі Баранівки), бо саме це і викликало резонанс та спричинило відвертий супротив місцевих мешканців проведенню необхідних робіт.

Окрім членів громадської ради на засідання була запрошена ініціативна група місцевих жителів Баранівки, представники депутатського корпусу
Сумської міської, Сумської обласної ради, екологічних служб, науковці, представники ЗМІ та ін.

Про історію появи верхівкового короїда в Європі і Україні детально розповів начальник відділу лісового господарства Сумського ОУЛМГ Анатолій Омельченко. Він зазначив, що в останні роки спостерігається масове всихання соснових лісів українського Полісся. Цим негативним процесом на кінець 2017 року вже охоплено більше 300 тис. га лісу з запасом близько 15 млн. куб.

«Всі ці негативні чинники спричиняють погіршення санітарного стану лісів, ослаблення їх водоохоронних, ґрунтозахисних, оздоровчих властивостей, а в окремих випадках і повну деградацію, а також значні втрати ресурсів деревини», – акцентував фахівець.

«Виходячи із міжнародного досвіду впровадження системи заходів профілактики, локалізації та оздоровлення лісових насаджень, а також методологічних розробок науково-дослідних установ, встановлено, що єдиним, по суті, безальтернативним методом попередження масового поширення стовбурових шкідників є проведення санітарних рубок, спрямованих на оперативне видалення усіх осередків ураження та подальше створення на цих вирубках нових більш стійких деревостанів», – зазначив він.

Зазначимо, що як і у цілому по Україні, ліси Сумської області перебувають у віданні багатьох користувачів, основними з яких є:


Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України – 281,4 тис. га 62 %);


Органи місцевого самоврядування (ліси державної власності – 154,4 тис. га (34 %), де господарство ведуть підприємства «Сумиоблагроліс»;


Інші міністерства і відомства – 16,3 тис. га (4 %).

Ліси області сформовані понад 30 видами деревних порід, серед яких сосна, дуб, береза, ясен, вільха, липа, берест та інші. Твердолистяні насадження займають 43 % загальної площі, хвойні 42%, м’яколистяні 15%.

Про ситуацію, що склалась в соснових насадженнях області та комплекс заходів, проведених державними лісогосподарськими підприємствами, повідомив заступник начальника відділу лісового господарства Сумського ОУЛМГ Олександр Баня. Він зазначив, що у державному лісовому фонді підпорядкованих управлінню підприємств площа лісових масивів, уражених захворюванням, складає понад 1200 га. Найбільші обсяги пошкодження виявлені у Роменському – 300 га, Охтирському – 185 га, Глухівському – 158 га, Шосткинському – 100 га лісгоспах та 142 га у Кролевецькому лісомисливському господарстві. В цілому ж по області ситуація в рази ще складніша – понад 3 тис. га соснового лісу, враховуючи комунальні підприємства системи облагролісу, національні парки та інші лісокористувачі.

«На даний час у лісових насадженнях державних лісогосподарських підприємств рубками вже пройдено 499 га. В очікуванні проведення санітарно-оздоровчих заходів ще 734 га соснового лісу. Враховуючи, що виліт шкідника після зимівлі – кінець березня – початок квітня, то часу у для проведення комплексу необхідних заходів – обмаль», – наголосив спеціаліст.

Ситуацію, що склалась безпосередньо у лісових насадженнях Сумського лісогосподарського підприємства та Баранівки зокрема, висвітлив головний лісничий Сумського лісгоспу Микола Щербак.

В обговоренні хвилюючого питання громадськість взяла активну участь.

В звершенні спільно виробили ряд рекомендаційних рішень. А саме, посилити інформованість керівництва місцевих органів влади та населення з питань планування та проведення лісівничих заходів з охорони, захисту, оздоровлення лісів і регулярно інформувати управління про проведену роботу. Всі санітарно-оздоровчі заходи по боротьбі з верхівковим короїдом сосни проводити виключно в рамках діючого законодавства, залучаючи громадськість, як до проведення профілактичних, так і конкретних санітарно-оздоровчих заходів, а саме: моніторингу, обстеження, виявлення захворювання, відведення в рубку та її здійснення, а також подальше слідкування за рухом зрубаної деревини. Враховуючи ж, що мікрорайон Баранівка вважається рекреаційною зоною обласного центру, рекомендували адміністрації Сумського лісгоспу спільно з Сумською міською радою розробити ряд конкретних заходів по збереженню та догляду цього лісового масиву, а також посиленню санітарного контролю за станом лісових насаджень цієї зони. Поряд з цим, рекомендували адміністрації Сумського лісгоспу розробити та надати місцевим громадським активістам план проведення санітарно-оздоровчих заходів та відновлення даних лісових насаджень.

Прес-служба Сумського ОУЛМГ