Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

Лісовідновлення та лісорозведення

Роки 2018 2019 2020
Всього відтворення лісів, га 1111,0 1133,0 1232,5

Плани лісонасаджень дивись тутhttps://sumylis.gov.ua/vidkryti-dani/plany-lisonasadzhen/

Пріоритетним напрямком розвитку лісогосподарської галузі на сьогодні є забезпечення розширеного відтворення лісів.

Одночасно з лісовідновленням лісівники також систематично працюють над питанням збільшення лісистості області, створюючи нові ліси на землях, що раніше не були вкритими лісовою рослинністю.

Головна мета – збільшення лісистості області до оптимального рівня 20%.

Лісові культури – це штучно створені лісові насадження, методом висаджування сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.

Лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше не були зайняті лісом.

Лісогосподарськими підприємствами Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства у 2019 році проведено значні об’єми робіт із лісокультурного виробництва. Протягом весняного періоду 2020 відтворено лісів  на землях лісового фонду загальною площею 1060,8 га. В тому числі:

    •  садіння та висівання лісу   –  1050,5 га,

   з них нові ліси  –  10,3 га

    •  сприяння природному відновленню та природне зарощування – 80,3 га.

Відповідно до вимог «Інструкції з проектування технічного приймання, обліку та оцінки якості лісокультурних об’єктів», підприємствами Волинського облуправління лісового та мисливського господарства проведено технічне приймання лісокультурних робіт – лісових розсадників, шкілок, плантацій, лісових культур та ділянок природного поновлення. З оцінкою «дуже добре» створено – 21% лісових культур, «добре» – 79%.

Заготівля лісового насіння

Заготівля лісового насіння підприємствами обласного управління залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. В середньому щорічно заготовляється 30 тис. кг.

В тому числі 596,5 кг насіння сосни звичайної та 27799 кг жолудя дуба звичайного. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо – основних лісоутворюючих порід, в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісового насіння на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або взагалі  відсутнім.

Забезпечення лісокультурного виробництва якісним посівним матеріалом в тому числі з цінними спадковими властивостями можливе за умови виконання певної системи заходів׃ збір та переробка лісового насіння, його апробація на посівну якість, окреме висівання покращеного насіння у лісових розсадниках та посадка сіянців на лісокультурні площі з метою вирощування в майбутньому продуктивних та біологічно стійких насаджень.

Основою для вирощування садивного матеріалу із покращеними генетичними властивостями, є заготівля покращеного насіння з об’єктів лісонасіннєвої бази.

Щорічно підприємствами управління заготовлюється покращеного насіння в кількості 50-60 відсотків від загального об’єму.

На сьогодні по Сумському обласному управлінню загальна площа об’єктів постійної лісонасіневої бази складає 2902 га, в тому числі׃

    •   лісонасіннєві плантації – 45,6 га;

    •   випробні культури – 28,9 га;

    •   генетичні резервати – 518,9 га;

    •   постійні лісонасіннєві ділянки – 642,3 га;

    •   плюсові насадження – 69,8 га;

Окрім цього відібрано 174 шт. плюсових дерев.

Вирощування садивного матеріалу

Вирощування садивного матеріалу сконцетровано на 19-х постійних  лісових розсадниках.

Щорічно на розсадниках підприємств вирощується понад 10 млн шт. стандартного садивного матеріалу, в тому числі головних порід – сосни звичайної 6 млн та дуба звичайного не менше 3 млн шт. При цому за  остані роки значно збільшено вирощування сіянців ялини звичайної, модрини європейської, ясена звичайного, вільхи чорної та берези повислої.

У 2020 році висіяно лісового насіння  в розсадниках на площі 13,5 га. Очікуваний вихід стандартних сіянців 10 млн Така кількість садивного матеріалу в повній мірі забезпечить потреби лісогосподарських підприємств при проведенні лісовідновлювальних робіт та лісорозведення.

На постійних розсадниках, крім сіянців та саджанців, необхідних для лісовідновлення та лісорозведення, вирощується значна кількість саджанців декоративних порід для озеленення. Щорічний об’єм стандартних саджанців для потреб озеленення становить 63 тисяч штук. Щорічний об’єм доглядів за лісовими культурами становить 12 тисяч га.