Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

На Сумщині триває боротьба з всиханням соснових насаджень

Загальні новини 7 Лютого 2018

Сьогодні вся Європа шукає ліки для хвойних дерев. Причина хвилювання – ураження соснових насаджень верхівковим короїдом. Ця небезпечна комаха за лічені дні перетворює цілі масиви живого соснового лісу на сухостій.

За висновками спеціалістів теперішнє всихання сосни в Україні прирівнюється до стихійного лиха. Площа ураження становить більше 300 тис. гектарів.

На Сумщині ураженню піддалися 1200 га соснового лісу.

Врахувавши, що 45% усіх лісових насаджень Сумщини – саме хвойні породи, а шкідник поширюється досить швидко, то екологічні втрати від нашестя короїда можуть бути незворотними.

«Верхівковий короїд пошкоджує дерево з середини. Виявити пошкоджене дерево досить легко – голки жовтіють та повністю відмирає верхівка. Заражене дерево гине за 2-3 тижні. Тому економічні втрати від такого лиха, коли ділова деревина перетворюється на дрова, обрахувати досить легко», – говорить заступник начальника управління Олександр Товстуха.

За словами науковців, активізація короїда пов’язана із кліматичними змінами, зокрема з потеплінням. Ліків, які створили б імунітет для дерева, чи отрути проти цього жука – немає. Вирубка зараженої сосни – єдиний спосіб, який дає змогу зупинити масове всихання лісів.

«Єдиним, по-суті, безальтернативним методом попередження масового поширення стовбурних шкідників є проведення санітарних рубок, спрямованих на оперативне видалення всіх осередків ураження, та подальше створення на цих вирубках нових, стійких деревостанів», – продовжує фахівець.

На даний час в лісових масивах державних підприємств управління йде робота по виявленню осередків захворювання. Найбільше – 295 га – виявлено у Роменському лісгоспі, 185 га – уражено соснових насаджень у Охтирському лісгоспі, 155 га – у Глухівському, 143 – у Кролевецькому лісомисливському господарстві та 134 га – у Шосткинському лісгоспі. Площі понад 50 га зафіксовані у Конотопському, Лебединському та Сумському лісгоспах – відповідно 53 га, 78 га та 84 га. У решті лісгоспів – Краснопільському, Середино-Будському, Свеському та Тростянецькому – уражені короїдом порівняно незначні площі.

«Щоб не допустити розповсюдження шкідника, спеціалісти в лісгоспах займаються виявленням уражених ділянок. Потім відбувається тривала процедура оформлення та узгодження необхідних дозволів на вирубку. Рішення про доцільність вживати крайні міри – за екологами. Після чого лісгоспи повинні зрубати визначені дерева і прямо на лісосіці спалити гілля, сучки та верхівки» – говорить заступник начальника.

Науковці стверджують, що короїд активний з травня по вересень, потім він перебуває в стадії сну. Тому часу для превентивних заходів обмаль – до квітня цього року. А роботи таки вистачає.

Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства закликає громадян з розумінням ставитись до проведення необхідних превентивних заходів у лісах та запевняє, що на ділянках зрубів будуть створені нові, більш стійкі насадження. В іншому випадку, пошкоджені ділянки будуть ще більшими, що призведе до екологічної катастрофи.

Прес-служба Сумського ОУЛМГ