Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

На Рівненщині радилися, як врятувати ліси від всихання

Загальні новини 7 Серпня 2017

3 серпня 2017 року у Рівненській області відбулася виїзна нарада Державного агентства лісових ресурсів з метою обговорення причин та наслідків масового всихання соснових насаджень на Поліссі та необхідності здійснення в них санітарно-оздоровчих заходів.

У заході взяли участь близько 100 осіб, серед яких заступник Міністра екології та природних ресурсівУкраїни Василь Полуйко, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар, представники Міністерствалісового господарства Республіки Білорусь, лісівники з поліських областей України, представники лісозахиснихпідприємств, науковці, громадські експерти та інші.

Фахівці наочно ознайомили всіх присутніх з місцями масового всихання соснових насаджень, пошкодженимкороїдом, перебуваючи безпосередньо в лісових масивах Сарненського лісгоспу.

Як було зазначено на нараді, за перше півріччя 2017 року площа всихання насаджень у лісах, підпорядкованих Державному агентству лісових ресурсів, становить 331,3 тис. га. Найбільше всиханняпоширюється на сосну (майже 142 тис. га), ялину (майже 26 тис. га), дуб (майже 100 тис. га). Відмічається значнезростання площ всихання ялини в Українських Карпатах (Львівська обл. – 16,2 тис. га, Івано-Франківськамайже5 тис. га, Закарпатська – 1,5 тис. га, Чернівецька – 1,4 тис. га), соснових і дубових насаджень у Кіровоградськійобласті (дуб – 40,3 тис. га, сосна – 3,4 тис. га), Волинській (сосна – 36,8 тис. га, дуб – 2,6 тис. га), Черкаській (сосна – 10,4 тис. га, дуб – 9,4 тис. га), Житомирській (сосна – майже 13 тис. га, дуб – майже 2 тис. га), Чернігівській(сосна – 14,3 тис. га, дуб – 1,6 тис. га) та інших областях.

Виходячи із міжнародного досвіду впровадження системи заходів профілактики, локалізації та оздоровленнялісових насаджень, а також методологічних розробок Поліського філіалу Українського науково-дослідногоінституту лісового господарства та агролісомеліорації, встановлено, що єдиним по суті, безальтернативнимметодом попередження масового поширення агресивних видів шкідників і хвороб на цьому етапі є проведеннясанітарних рубань, спрямованих на оперативне видалення всіх осередків ураження та подальше відновлення зрубівбільш стійкими деревостанами.

Як зазначали фахівці під час наради, своєчасне проведення заходів з поліпшення санітарного стану в ослаблених і пошкоджених хворобами та стихіями лісах дозволяє запобігати втраті десятків мільйонів кубічнихметрів деревини та не допускати безповоротних екологічних і економічних втрат.

На відміну від інших європейських країн, на сьогодні низка норм законодавчих та правових актів України не дає можливості працівникам лісового господарства оперативно здійснювати заходи контролю та локалізаціїосередків масового розмноження шкідників і хвороб, що завдає значних екологічних і економічних збитківлісогосподарським підприємствам та зменшує надходження до місцевих бюджетів. Відсутність своєчасногореагування може призвести до повної втрати лісових масивів та екологічної катастрофи.

Розуміючи, з одного боку, занепокоєння суспільства щодо можливих зловживань під час проведеннясуцільних санітарних рубок, а з другого боку, гостру необхідність у здійснені санітарно-оздоровчих заходів у лісах, Держлісагентство розробило нові Санітарні правила у лісах України. Нова редакція Санітарних правил у лісахУкраїни була прийнята 26 жовтня 2016 року на засіданні Уряду.

Можна спостерігати суттєве зменшення зловживань завдяки запровадженню публічності процесу проведеннясанітарних рубок, інформування громадськості про плани здійснення санітарно-оздоровчих заходів. Об’ємсуцільних санітарних рубок, за рахунок значного обмеження їх проведення, а в деяких видах лісів і повноїзаборони, у І півріччі 2017 року склав майже 3,5 тис. га, що на 40% менше, ніж за аналогічний період минулогороку (у І півріччі 2016 – майже 8,6 тис. га).

Однак, проаналізувавши санітарний стан у лісах за перше півріччя 2017 року (період, коли лісгоспипрацювали за новими Санітарними правилами), було відзначено суттєве погіршення санітарного стану лісів, масове всихання та поширення шкідників. Оформлення дозвільної документації на проведення санітарно-оздоровчого заходу з додержанням усіх вимог нормативних актів з ведення лісового господарства, займає тривалийчас, що не дозволяє своєчасно оздоровити насадження і запобігти поширенню осередку деградації деревостану.

За словами заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря, необхідно напрацювати обґрунтованіпропозиції щодо внесення змін до нормативних актів з ведення лісового господарства, у тому числі і до Санітарнихправил в лісах України, стосовно забезпечення виконання санітарними рубками своєї основної мети – оздоровлення насадження, а не прибирання мертвої деревини вслід за поширенням осередків шкідників і хвороб.

Тому, найближчим часом буде створена робоча група за участю наукових спеціалістів лісової галузі, представників обласних управлінь лісового і мисливського господарства, лісозахисних підприємств, громадських екологічних організацій для удосконалення галузевих нормативних актів і методичних рекомендацій для попередження деградації та масового всихання лісових насаджень.