Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

На Краснопільщині висадили дерева мудрості

Загальні новини 26 Квітня 2018

ДП «Краснопільський лісгосп» Сумського ОУЛМГ провів щорічну акцію «Майбутнє лісу у твоїх руках». Під час неї лісівники ділились тонкощами своєї роботи, розповідаючи початківцям що, куди, як і навіщо.

Дорогою до цьогорічного місця посадки «дерев мудрості», як називають у народі дуб, директор Краснопільського лісгоспу Віктор Мороз вирішив показати дітлахам результат роботи дворічної давнини попередніх учасників акції. Яким же було здивування школярів, які очікували побачити дерева принаймні у свій зріст, натомість змушені були обережно дивитись під ноги, щоб не зламати невеличкі саджанці, посаджені їх старшими товаришами два роки тому. Виявляється, найтвердіше і наймогутніше дерево наших лісів у його «дитячому» віці може вбити звичайнісінька кропива. У рослинному світі, як і в тваринному, і в дечому, як і в людському – виживають найсильніші.

У лісгоспі життя лісу порівнюють із людським. На зміну старим деревам приходять молоді покоління. Довести їх до стиглості – справа нелегка. Спочатку корені дворічних саджанців обробляють розчином, що містить стимулятори росту, а заодно і від шкідників захищає. Потім деревця висаджують у ґрунт, користуючись знаряддям під назвою меч Колосова. З десяти тисяч посаджених дубів до ста років доростуть трохи більше тисячі. Решту, хворих і сухих, заберуть під час просапувань, проріджувань та прохідних рубок.

– Нинішній день – це основний момент, який характеризує діяльність лісового господарства. Той, хто не розуміється на нашій галузі, вважає, що наше завдання полягає у тому, що зрізати, заготовити і реалізувати деревину. Але наша основна місія — посадити ліс, – розповідає присутнім директор ДП «Краснопільський лісгосп» Віктор Мороз. – У рік вирубуємо близько 100 гектарів лісу і всі ці ділянки засаджуємо новими насадженнями. Але посадити ліс, це лише початок, за ним потрібно ретельно доглядати, приміром, на догляд за лісонасадженнями у минулому році наше підприємство витратило 26 мільйонів гривень. Це посадка, прочистка, прорідження, санітарна рубка, прохідні рубки тощо. На усі ці неприбуткові роботи колись виділились кошти з державного бюджету, тепер наше підприємство використовує на ці цілі власні.

Та попри це, підприємство сьогодні відграє важливу функцію не лише в природному, а й у економічному житті району. Так, одних податків було сплачено 34 мільйони гривень, у тому числі 9 мільйонів – до місцевого бюджету. Середня зарплата працівників лісгоспу складає 15 тисяч гривень.

Далі лісничий Краснопільського лісгоспу Олег Шкиря проводить короткий інструктаж з посадки саджанців, техніки безпеки і як користуватись мечем Колосова. Усі дружно беруться за роботу.

– Завдання лісників не тільки зробили норму, а пояснити дітям, перш за все, що таке ліс, що дають людям лісові насадження, як і чому їх треба оберігати. Особливо ті деревця, які вони своїми руками посадили. Думаю, після цього діти будуть у захваті, що ось колись і я садив ліс, і з нього щось виросте, і буде ділова деревина, – говорить Олег Борисовч.

Школярам відвели не найважчу роботу – втикати 20-сантиметрові саджанці дуба у вже зроблені в землі ямки, але вони все ж випрошували у старших потримати легендарний меч Колосова, і після кількох спроб змушені були визнати, наскільки нелегка робота у лісівників.

– Раніше ліс для мене був хаосом, нагромадженням різних дерев. А виявляється, тут зовсім не так, тут ціла наука, – ділиться враженнями семикласник Олександр. – Дійсно, цього б ніколи не дізнався у чотирьох стінах класу.

Поруч із школярами працювали представники районної влади. Якщо для голови Краснопільської районної ради Віталія Савоненка, Краснопільського селищного голови Юрія Яремчука та секретаря селищної ради Ірина Юхти, директора заводу «Михайлівські вогнетриви» Світлани Швець це вже не перша подібна акція, то для голови райдержадміністрації Сергій Хрупи та військового комісара Андрія Нагорного висаджувати дуб таким способом – заняття незвичне. Проте всі вони відзначають, що така справа їм до душі.

– Звичайно, ті кілька десятків посаджених сьогодні нами деревець – то крапля в морі в порівнянні з тією роботою, яку щодня виконують лісівники, але це більше має виховне значення для цих хлопчиків і дівчат, маємо подбати про майбутні покоління, треба їм щось добре після себе залишити, – підкреслив Віталій Савоненко.

За інформацією ДП «Краснопільське ЛГ»