Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Лісорозведення і лісовідновлення

Сумська область розташована на північному сході України. Вона межує на заході з Чернігівською областю, на півночі і сході – з Російською Федерацією, південному сході – Харківською, півдні – Полтавською областями. Вона утворена 10 січня 1939 року Указом Президії Верховної Ради СРСР.

За адміністративним устроєм Сумська область поділена на 18 районів, на території яких розташовані: 15 міст, 20 селищ міського типу, 1491 село, де проживають 1.08 млн. чоловік (станом на 01.04.2019р).

Площа області – 23834 квадратних кілометрів. Обласний центр м. Суми.

Окрасою Сумщини є її ліси, які займають особливе місце на лісовій карті України. Незамінима їх роль і значення не тільки як економічного фактору, матеріального джерела задоволення потреб суспільства в деревині, інших продуктах, а також надзвичайно важливі водоохоронні, кліматорегулюючі, ґрунтозахисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, естетичні та інші корисні властивості.

Ліс – чудове середовище для поселення та розмноження птахів, звірів, комах.

Загальна площа земель лісового фонду області на 01.01.2015 року становить 452.1 тисяч гектарів, з яких вкрито лісовою рослинністю 425.0 тисячі гектарів, лісистість території складає 17.9 %

На час створення області площа лісів становила 384.5 тисячі гектарів. / За даними Ю.С.Корженівського «Ліси і лісове господарство Сумської області видав. «Урожай м. Київ 1967р./. Тобто, за 70 років площа земель лісового фонду області зросла на 67.6 тис. га. Це яскраве підтвердження професійності і самовідданої праці багатьох поколінь лісівників Сумщини.

Значна частина лісового фонду області розташована в зоні Північного Українського Полісся, до якої належать Середино– Будський, Шосткинський, Ямпільський та Глухівський райони, менше в зоні Лівобережного лісостепу: Охтирський, Лебединський, Тростянецький, Роменський, Краснопільський та інші райони.

Завдяки сприятливим природним умовам деревні та чагарникові породи нараховують понад 120 видів.

Із деревних порід переважають сосна – 39.5%, дуб -38.4%, береза -5.5%, ясен -5.1%, вільха -4.4%, осика – 2.0 %, липа – 1.6%, інші – 3.5%.

Із чагарникових порід переважають ліщина, бруслина європейська, бирючина звичайна, калина звичайна, дерен, маслинка вузьколиста та інші.

Середній вік насаджень 68 років, запас деревини – 112.5 млн.м3.

Більш детально про особливості лісів області окремі породи, види діяльності – в наступному розділі.

Ліси закріплені в постійне користування за державними підприємствами Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Як у цілому в Україні, ліси Сумської області перебувають у віданні багатьох користувачів.
Основними є державні підприємства Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, за якими закріплено згідно матеріалів лісовпорядкування на 01.01.2018 року 285.7 тис. га, або 63.2 відсотки.

Органи місцевого самоврядування – ліси комунальної власності-154.1 тис. га, або 34.1%, де господарюють підприємства «Сумиоблагроліс».

Інші міністерства і відомства / екології, транспорту, Міноборони/ -12.3 тис. га, або 2,7%

Ліси області поділені на категорії:

природоохоронного, історико-культурного призначення – 34.6 тис. га;

-рекреаційно-оздоровчі – 52.2 тис. га;

-захисні -68.9 тис. га;

-експлуатаційні-130.0 тис. га

Площа вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за групами віку розподілені наступним чином:

Молодняки -38.4 га

Середньовікові -103.9 тис .га

Пристигаючі -70.7

Стиглі і перестійні -49.8 тис. га

Ліси державних підприємств управління, як і ліси області, це понад 120 видів дерев і кущів. Головною лісоутворюючою породою є дуб звичайний /quercus robusl/, що представлений двома формами: ранньою і пізньою. Під дубом звичайним зайнято 95.4 тис. га. Вирішальним фактором поширення дубу в умовах області є вологість та весняні приморозки. У вологих умовах переважає пізня форма дубу, у посушливих –рання. Ранні приморозки згубно впливають на молоде листя і квіти ранньої форми дубу.

Ріст дубу припиняється у віці близько 200 років. Деревина дуже цінна, має високі фізико-механічні властивості, красиву текстуру. Використовується в будівництві, виготовленні меблів, спеціальних винних бочок, оздобленні. Кора ціниться як екстрактна сировина для випуску дубильних речовин.

До кращих дубових лісів України належать ліси Тростянецького лісгоспу.

Серед шпилькових найбільш поширена лісоутворююча порода – сосна звичайна /pinis silvesfris/.

Під нею зайнято 101.2 тис. га лісопокритої площі. Найбільше – в Середино-Будському, Свеському, Шосткинському, Кролевецькому лісгоспах. Сосна зустрічається як чистими, так і мішаними лісостепами. Будучи невибагливою до грунту, росте майже на всіх грунтах. Але найбільше поширена на піщаних і супіщаних грунтах середньої вологості. Сосна порівняно мало випаровує вологи, а тому її вважають водоохоронною породою. Коренева система рясно розгалужена як у горизонтальному, так і вертикальному напрямах. Бруньки червонуваті, густо вкриті смолою. Шпильки парні, залишаються на дереві 3-4 роки. Шишки розташовані поодиноко або по 2-4. Насіння достигає за 18 місяців і взимку завдяки крильцям-парусам, що прикріплені до кожної насінини, легко розносяться вітром. Деревина сосни використовується як цінний будівельний матеріал для виробництва меблів, паперу тощо.

Площа, вкрита лісовою рослинністю, де господарюють державні підприємства управління, становить на 01.01.2018р. 262.8 тис. га. і за 10 років порівняно з лісовпорядкуванням на 01.01.2008р. зросла на 6.8 тис. га.

Запас деревини в лісах державних лісгоспів на 01.01.2018р. – 75.9 млн.м3. Запас на 1 га вкритою лісовою рослинністю – 289.0 м3 і зріс за 10 років на 4,1 млн.м3. Запас на 1 га стиглих і перестійних насаджень 344.0м3, або зріс за 10 років на 20.0 м3.

Сумська область за запасами деревини належить до лісоресурсних. За площею лісів посідає дев’яте місце серед областей України.

Основне завдання лісівників – розширене відтворення лісів, тобто створення нових лісових насаджень в обсягах, що перевищують їх вирубання.

За 2001-2015 роки суцільними рубками пройдено 20093 га, відтворення здійснено на площі 25065.5 га, що майже на 25% перевищує площу зрубів.

Для реалізації завдань лісорозведення і лісовідновлення створено відповідну виробничу базу. Нині на підприємствах управління функціонують 71 лісовий розсадник на площі 87.2 га, 783.5 постійних лісонасіннєвих ділянок і плантацій для отримання якісного лісового насіння.

Освоєно технологію вирощування садивного матеріалу у контрольованому середовищі з системою поливу та крапельного зрошування.

За 15 років вирощено 239.5 млн. стандартних сіянців.

Своєчасне проведення комплексу необхідних лісокультурних заходів, створення лісових культур згідно типу лісових культур за лісорослинними зонами, впровадження сучасних препаратів в лісорозведенні та лісовідновленні забезпечує високу приживлюваність та збереження лісових культур.