Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Краснопільські лісівники запрошують вас до діалогу у своїй рубриці «Запитували? Відповідаємо!»

Новини лісгоспів 26 Червня 2019

Природу можна перемогти, лише підкоряючись її законам! Лісничий Велико-Бабрицького лісництва Ігор Козловський продовжує ділитись своїми спостереженнями і знаннями про лісові рослини. Цього разу пропонуємо вашій увазі розповідь про Борщівник Сосновського. То ж про красиве але небезпечне, як то кажуть, із перших вуст.

Потік відвідувачів до Великобобрицького лісництва припиняється тільки вночі. Дорослі та дітлахи майже з усіх куточків Сумщини задоволено дізнаються щось нове про неповторний світ природи. А перебуваючи у лісі, цікавляться і бажають познайомитись з якоюсь незвичайною рослиною. Та не всі творіння природи можна навіть чіпати. Отже …

Зараз можна спостерігати цвітіння дуже цікавої і водночас небезпечної рослини. Її розміри відразу кидаються в око, це – борщівник, або геркулесова трава, непоганий медонос, який ще у 60-х роках минулого століття був привезений в нашу країну з Кавказу для масового вирощування як силосна культура для тваринництва. Однак керівництво тодішніх колгоспних об’єднань, незважаючи на всі перестороги науковців, допустилось помилки: виявилось, що поїдаючи корм, виготовлений з борщівника, корови давали молоко з гірким присмаком, яке було дуже неприємне для споживання. Тому запроваджену культуру покинули напризволяще.

Трапилось те, що трапилось, і у нас з’явилась дуже невибаглива і стійка до несприятливих впливів рослина. У перший рік вона закріплюється в грунті, відрощуючи потужний, до 1 м. корінь, а на поверхні являє собою такий собі скромний, невеликий кущик з декількома середнього розміру листочками. У наступні роки рослина набирає міць і висоту, і приростає на 10-12 см. На добу!

Як розпізнати, що перед вами отруйна рослина борщівник? Існують різні описи, як відрізнити отруйні різновиди від нешкідливих, але так як борщівників налічується близько 70 видів, зробити це не так легко. До того ж, щоб краще розглянути рослину, слід до неї наблизитися, а це робити вкрай небажано, бо можна завдати серйозної шкоди здоров’ю.

Це велика, іноді до 5 метрів рослина. Вона добре зимує, витримує наші холоди, один екземпляр здатен дати 70 тисяч насінин!!!

Має товсте, розгалужене у верхній частині стебло, величезні (до метра) листя з сегментами різної форми, великі, іноді до 80 см., красиві суцвіття у вигляді парасольок. Борщівник часто росте великими заростями. У будь-якому випадку, якщо немає намірів вивчати рослину у наукових цілях, то наближатися до неї не варто. Чому???

Борщівник є реальною загрозою здоров’ю, а часом і життю людини. Небезпеку представляє не тільки сік рослини, але і його пилок. Основні ж шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що сік, потрапляючи на шкіру, завдяки речовинам в своєму складі, підвищує чутливість до ультрафіолетового випромінювання. Як наслідок, протягом дуже короткого проміжку часу можна отримати важкий опік з численними пухирями аж до III ступеня. Спостерігалися навіть летальні випадки.

Як це відбувається? У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру, людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин розпочнеться легенький свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, потім з’являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Такі пошкодження дуже довго заживають і можуть залишити після себе шрами. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Навіть простий дотик до трави може викликати сильний опік.

Хто перебуває в групі ризику? Особливо схильні до токсичної дії борщівника: діти, люди похилого віку, світлошкірі блондини, алергіки. Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди. Якщо з’явилися пухирі, то мочити їх не можна. Змастіть Пантенолом, та обов’язково випийте препарат від алергії. Якщо ви перебуваєте на природі, поза домом, місце ураження прикрийте легкою тканиною, щоб уникнути попадання на неї сонячних променів. Також протягом декількох днів зовсім уникайте перебування на сонці.

Категорично заборонено: Самостійно розкривати пухирі, або користуватись народними методами як – прикладати глину або якісь молочні примочки чи змащувати жиром – це не той випадок, ви лише занесете інфекцію.

У разі, якщо дії піддався алергік, якщо область поразки значна, сік чи пилок рослини потрапили в око або на інші слизові, а також якщо не дай Боже постраждала дитина, необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.

Як знищити Борщівник? Для цього необхідно мати водонепроникний одяг, респіратор та гумові рукавички. Що цікаво, у цієї рослини немає природніх ворогів, за винятком одного виду молі, яка єдина може завдати шкоди борщівнику.

Отже, при появі пагонів борщівника, але до початку цвітіння, великі зарості рослини обприскують розчинами гербіцидів. Протягом двох тижнів необхідно провести дві обробки. Слід використовувати подвійну концентрацію розчину, так як рослина надзвичайно живуча. Хороший ефект у боротьбі з борщівником дає весняне знищення проростків, викопування коренів, обрізка квіток в період бутонізації, спалювання.

Не торкайтесь до оманливого м’якого листя борщівника оголеними руками!

Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним!

Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги, не використовуйте його як туалетний папір!

Працюйте з рослиною тільки в щільному одязі, окулярах і гумових рукавичках!

Коли показуємо людям світ природи у багатьох розкриваються очі і вже зовсім по іншому сприймається оточуючий світ. Так, у природі є багато отруйних рослин, це віх або цикута, та сама амброзія, циклахена, болиголов, блекота, вовчі ягоди…

Але є яглиця та кропива, які можна споживати у їжу. Є безліч лікарських рослин, таких як медунка, подорожник, звіробій, цикорій, чабрець, іван чай, дягель лікарський. Просто потрібно проводити роз’яснювальну роботу, особливо серед дітей, і формувати потрібний світогляд.

І запам’ятайте – природу можна перемогти, лише підкоряючись її законам.