Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Конотопські лісівники у постійних клопотах про лісові масиви

Загальні новини 22 Березня 2018

До Міжнародного дня лісів

Двадцять першого березня ми відзначаємо Міжнародний день лісів.

Важко уявити наше життя без зеленого моря лісу, що поміж інших благ наповнює наше повітря киснем, дає і повертає здоров’я. Ліси невід’ємні в нашій екосистемі і, мабуть, складно знайти того, кого вони не захоплювали б. Але за первозданною красою лісових масивів – багаторічна клопітка праця людей, які пов’язали свою долю з роботою в галузі лісового господарства.

Значна частина Конотопського району вкрита лісовими масивами. Але ліси не ростуть самі по собі. На території району працює ДП «Конотопське лісове господарство», до складу якого входять п’ять лісництв – і саме до їх структури належить переважна більшість лісів. Сьогодні ми розповімо про роботу одного з лісництв – Бочечківського.

Очолює Бочечківське лісництво лісничий Володимир Олександрович Холодьон, за плечима у якого – 27 років роботи, і тільки в одному лісництві. Починав він трудову діяльність з посади помічника лісника, був лісником, майстром лісу, помічником лісничого, а останні роки працює лісничим. Тож добре знає всі лісові масиви в лісництві, ним сходжені всі стежки-доріжки, кожен метр з 4473 га, що входять до території лісництва, посаджено немало нових насаджень, що підростають, набираються сили.

Як розповідає Володимир Олександрович, в лісовій охороні Бочечківського лісництва працює четверо майстрів лісу: на обході №1 Микола Васильович Крук, на обході №2 – Володимир Миколайович Мозговий, на обході №3 – Віталій Анатолійович Мягкий, на обході №4 – Володимир Миколайович Галкін, за єгерем Сергієм Дмитровичем Шинкарьовим обход №6. І лісничий, і відповідальні за обходи працівники лісової охорони щодня бувають в лісі, перевіряють, чи немає випадків браконьєрських рубок, чи все гаразд. Щоправда, від факторів людської діяльності лісові масиви фактично не страждають, більше лиха їм завдають природні фактори – снігопади, буревії, а також верхівковий короїд, що пошкоджує луб під корою верхівок сосен і спричиняє пожовтіння, засихання і загибель дерева. За літній період ця комаха, що трохи більша від макового зернятка, дає чотири вегетації і дуже швидко поширюється. Чи не єдиним порятунком від неї є санітарні рубки вражених сосен, що ефективні тільки в зимовий період, коли шкідники перебувають у стані спокою.

Ліси держлісгоспу унікальні тим, що тут проживає велика популяція зубрів – і ці лісові велетні найчастіше навідуються до масивів Бочечківського лісництва. Чисельність гурту зубрів постійно змінюється – старі тварини вибувають, на їх місце народжуються нові, і загалом їх у гурті близько 50. Крім зубрів, у лісах Бочечківського лісництва мешкають і дикі кабани, хоча основну їх масу довелося ліквідувати в зв’язку з поширенням африканської чуми свиней, і благородні та кримські олені, і лосі, що є червонокнижними, а також – козулі, зайці, лисиці та інша дрібна лісова звірина. Щоб їм було легшее пережити зиму, облаштовано підгодівельні майданчики, де для травоїдних тварин у годівниці підвозять сіно, засипають зерно. Це сприяє збереженню популяції зубрів та інших тварин.

Протягом осінніх та зимових місяців працівники Бочечківського лісництва проводили заготівлю насіння лісових культур. При лісництві діє лісорозсадник (як і при кожному з 5 лісництв держлісгоспу), де на площі 0,5 га вирощують сіянці вільхи, берези, сосни, дуба, вкорінюють черенки тополі, є й інші лісові культури, що з настанням тепла будуть висаджені на місцях нових лісових масивів. Працює в лісорозсаднику лісокультурницею Тетяна Миколаївна Якуба.

Чекають свого часу і 150 нових дуплянок та шпаківень, що також будуть закріплені на деревах до приліту птахів – таку кількість будинків для пернатих тут облаштовують щороку навесні.

Частими відвідувачами в Бочечківському лісництві є учні Бочечківського НВК, де працює гурток юних лісівників-дендрологів. Діти знайомляться з тим, які роботи проводяться в лісництві, беруть участь у щорічній акції «Майбутнє лісу в твоїх руках», у догляді за лісорозсадником, допомагають розвішувати дуплянки та шпаківні тощо, а головне – ростуть людьми, закоханими в неповторну красу лісу. А доки будуть люди, які люблять і оберігають ліси – доти й бути рукотворному зеленому морю.