Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Конотопські лісівники готуються до весняного посіву розсадників

Новини лісгоспів 13 Лютого 2020

Зима – це прекрасна пора року. В цей час ліс вбирається в снігову ковдру, та зачаровує своєю красою. Звичайно, погода підносить нам різні сюрпризи, але лісівників це не зупиняє, адже у них завжди чимало турбот. Нині у розпалі заготівля лісового насіння.

Збирають лісівники спочатку не саме насіння, а шишки.

«Важливо своєчасно зібрати їх, щоб насіння не висипалося. На сьогоднішній день у лісгоспі вже зібрано 7000 кг шишок сосни звичайної. Це дасть змогу заготовити близько 70 кг лісового насіння», – говорить директор Конотопського лісгоспу Віталій Баранов.

До соснових шишок здебільшого добираються за допомогою драбини, або збирають їх із гілля дерев заготовлених під час зимових рубок догляду чи рубок головного користування.

«Наступний важливий момент – це якісна переробка сировини. Переробка шишок відбувається у власній шишкосушарці Каппера, яка знаходиться в Бочечківському лісництві лісгоспу», – продовжує директор підприємства.

До рухомого барабану закладається партія шишок, яка просушується не менше 12 годин. Температура під час висушування шишки поступово зменшується з 50 до 20 градусів по Цельсію. У теплі шишка розкривається, а насіння випадає. Для сушки підбирають оптимальну температуру – не занадто високу, щоб не зіпсувати насіння, і не занизьку, щоб шишка розкрилась, а насіння висипалось.

Із розкритої шишки насіння висипається на піддони. Вихід насіння з шишки сосни становить 1 %. Після цього його провівають і очищають. Для визначення класу якості насіння, його зразки направляють у спеціалізовану лабораторію.

Навесні насіння висіватимуть у розсадник.

«Перед посівом насіння проходять підготовку. ЇЇ можна проводити кількома способами. Замочування на добу у слабкому розчині сірчанокислого марганцю (концентрація 0,1%). Або, за наявності снігу, можна провести снігування. Для цього мішки з насінням поміщаються у сніг на термін до 1 місяця», – говорить Віталій Баранов.

Так насіння проходить загартування, після чого його виймають і просушують до стану легкої сипучості.

Та одна з головних умов отримання якісного садивного матеріалу – це вчасне висівання у грунт. Конотопські лісоводи говорять, що краще висівати насіння сосни в контрольованому середовищі – коробах, парниках, теплицях. Хоча практикують і висівання насіння хвойних порід у відкритий грунт, особливо, де він легкий, піщаний.

У лісі сіянці сосни зможуть зайняти свої місця лише наступного року.

Прес-служба ДП «Конотопське ЛГ»