Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Як працюють лісівники Сумського лісгоспу розповів газеті ««Вісті сумських громад» директор  Микола Сороколіт

Загальні новини 27 Лютого 2020

Кожна галузь має свої особливості. Лісове господарство з поміж інших вирізняється тим, що тут, можливо, як ніде пов’язані між собою виробництво та екологія.

Як працюють лісівники Сумського району розповів газеті «Вісті сумських громад» директор Державного підприємства «Сумське лісове господарство» Микола Сороколіт.

«Почнемо з того,що в користуванні держлісгоспу на сьогодні 26687 га земель різного призначення, з них вкриті лісом 24040 га. Решта – це галявини, болота,дороги та інше. Що стосується породного складу, то 47,6% дубові насадження, 21,3% – ясеневі, 14,5% сосна, а решта клен, липа, берест.

Людей цікавить питання чим регламентуються обсяги заготівлі? Матеріалами лісовпорядкування, яке було проведене лісовпорядною експедицією у 2017 році визначено ліміт для рубок головного користування в обсязі 32,35 тис. м. куб. деревини на рік, а рубки догляду призначаються залежно від віку та стану насаджень і також регламентуються матеріалами базового та безперервного (щорічного) лісовпорядкування. Минулого року з рубок головного користування заготовили – 32043 м з рубок догляду – 25590 м? деревини. Освоєння річного приросту складає 31,4 %.

На 2020р. ми плануємо заготовити 31557 м.куб. деревини з рубок головного користування та 23900 м.куб. з рубок догляду.

За 2019 рік суцільними рубками пройдено 70,7 га. – 38 ділянок. На цих ділянках вже висаджено лісові культури. Всього минлого року ми провели лісовідновлення на площі 79 га, а 91 га перевели в покриту лісом площу. За лісовими культурами протягом року було проведено 2242 га різного виду доглядів: ручних та механізованих. На 1 січня у нас є 547 га незімкнених лісових культур.

Зараз багато розмов іде про зміну кліматичних умов. Зміна температурного режиму, зниження грунтових вод безумовно впливають на стан насаджень, сприяють розвитку різного роду патогенів. У зв’язку з цим було проведено низку попереджувальних та винищувальних заходів.

Проведено лісопатологічні обстеження на площі 6420 га, а вже за результатами цих обстежень призначили винищувальні заходи в осередках шкідників і хвороб наземними методами на площі 100 га. Для визначення заселеності грунту коренегризучими шкідниками зробили грунтові розкопки в кількості 70 шт. ям на лісокультурних площах. З протипожежних заходів влаштовано 7 км. нових мінералізованих смуг, та проведено догляд за вже існуючими мін. смугами протяжністю 716 км.

За минулий рік в державних лісах Сумського району зареєстровано 3 лісові пожежі площею 0,43 га. Вони були ліквідовані силами нашої пожежної бригади. В пожежонебезпечний період вона знаходяться на чергуванні цілодобово. Крім того ліси постійно патрулюються рейдовими бригадами.Протягом року працівниками лісової охорони виявлено 41 порушення лісового законодавства, в т.ч. по статті 65 КУпАП «Незаконна порубка лісу» – 15 випадків, об’ємом незаконно зрубаної деревини 19,54 куб.м., та завданою шкодою 104258грн. Сплачено до бюджету 70301,36грн. За засмічення лісів відходами притягнуто до адміністративної відповідальності 5 осіб, та накладено штрафів на суму 2125 грн. Всі штрафи порушниками сплачені.

Коли говорять про роботу лісгоспів , то здебільшого забувають про охорону і утримання ними цілої низки природоохоронних об’єктів. От,наприклад,на території Державного підприємства «Сумське лісове господарство» повністю або частково знаходиться сім об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 4058 га. Що становить 15,2% від площі лісгоспу та відповідає загальноєвропейським показникам заповіданості території. Ботанічний заказник «Банний яр» площею 236 га має державне значення, решта – місцевого значення. Це – ландшафтний заказник «Битицький», гідрологічні пам’ятки «Джерело Барвінкове-1», джерело Барвінкове-2», «Джерело Вакалівське», орнітологічний заказник «Журавлиний»,ботанічний заказник «Лунарієвий». На території ПЗФ проводяться природоохоронні рейди, протипожежні заходи, інформаційно-роз’яснювальна робота.

Для цивілізованого відпочинку громадян чи просто щоб перечекати негоду на території лісового фонду облаштовано 14 рекреаційних ділянок.

З 2008 року реалізується програма по розбудові лісової дорожньої інфраструктури. За цей час на території лісгоспу з’явилось понад 42,7 км якісних доріг. Цього року додали 1,6 км дороги з твердим покриттям на території Могрицького лісництва.

Всі ці роботи проводяться за рахунок коштів, отриманих від реалізації деревини та продукції переробки. Лише на заходи, пов’язані з веденням лісового господарства минулого року ми витратили 28,9 млн.грн.

Нажаль,так склалась ситуація на ринку деревини, що в 2019 році реалізація у нас зменшилась у порівнянні з попереднім роком на 8 млн. грн. і склала 82,2 млн.грн. Це при тому, що на 50% зросла рентна плата за використання лісових ресурсів, додалась плата за землю та збільшили відрахування на користь держави частини чистого прибуткуз 50% до 90%. Тому вцілому підприємством до всіх рівнів бюджету було сплачено 44,1 млн.грн. Рентабельність виробництва склала 6,1%.

На початок цього року чисельність працюючих становить 188 чоловік. Приємно, що серед них багато молоді. Без сумніву, це люди професійні, які знають свою справу.

З важливих, можливо, навіть знакових подій для нашого підприємства стало проходження екологічної сертифікації за міжнародними стандартами FCS (Лісової опікунської ради).Це підтверджує, що лісове господарство у нас ведеться на належному рівні відповідно до діючого законодавства».

З газети «Вісті сумських громад»