Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

Горіховий сад роменських лісівників набирає сили

Новини лісгоспів 23 Травня 2022

Грецький (волоський) горіх… Кому не відома ця рослина? Таких мабуть не знайдеться.
Зрілі плоди горіха є не тільки висококалорійним продуктом харчування, а й високоактивним живильним засобом. Їхня калорійність удвічі перевищує показник пшеничного хліба вищого сорту.

Як можна оминути увагою таку рослину? Але волоським горіхом цікавляться одиниці, так як довго чекати віддачі, адже перший відчутний урожай горіхів можна зібрати тільки через 10-15 років. І тому втішає, що все-таки є люди, які думають про віддалене майбутнє. Не на всіх же земельних ділянках потрібно вирощувати зернові культури і соняшник.

І от навесні 2017 року в Томашівському лісництві було закладено плантацію горіха грецького площею 30 га. І хоч культура ця для лісгоспу нова, лісівник з понад 25 річним стажем, лісничий Томашівського лісництва Володимир Петрівний, впевнено взявся за цю кропітку справу.

Не менше чотирьох разів на рік, для знищення бур’янів у міжряддях, проводиться механізований догляд – оброблення грунту дисковою бороною.

Одна із загроз для дерев – інтенсивне сонце, яке може сильно нагрівати кору дерев у сонячні дні не лише влітку, а й в інші місяці, наприклад, у листопаді чи лютому. Оскільки ночі в цю пору зазвичай морозні, то виникають великі добові перепади температури, від яких кора тріскається. Щоб захистити дерева від таких температурних перепадів, дерева красять спеціальною садовою фарбою. Окрім захисту кори від перегрівання, така фарба ще й допомагає боротися зі шкідниками, що оселяються під корою.

А щоб наші молоді горіхи не постраждали від сильного вітру, кожен саджанець був турботливо підв’язаний до опори.

Для досягнення доброї продуктивності горіхові рослинки потребують ретельного догляду, особливо у перші роки вегетації. У перші 3–4 роки після висаджування потрібно правильно сформувати крону дерева. Коли ще наші молоді саджанці перебували у стані спокою, було здійснене санітарне і формуюче обрізування. Тут фахівець повинен грамотно визначити кількість скелетних гілок і видалити центральний провідник. Якщо крону горіха не формувати, у неї з часом можуть проявитися великі дефекти – розламуються розвилки з гострими кутами, занадто довгі гілки, у яких мало бічних відгалуджень, відмирають унаслідок згущеної крони плодоносні пагони й чимало інших неприємностей. Формування крони правильної форми підвищує якість і кількість плодів та регулює зростання дерева, що полегшує догляд за ним.

Тож ростуть наші саджанці, виплекані любов’ю лісівників, а ми навчаємося новому, пізнаємо ази вирощування та догляду за горіховим садом.