Сайт в режимі тестування та наповнення. Стара версія доступна за посиланням: old.sumylis.gov.ua

Сумське обласне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0542) 77 05 32

sekretar@sumylis.gov.ua

До Міжнародного дня лісів юні лісівники шкільного лісництва дізнались як працює шишко сушарка

Новини лісгоспів 22 Березня 2018

Сосновий ліс починається з маленьких насіннинок

Зимовий час – напружена пора для лісівників. Саме на зимові місяці поміж інших турбота про ліси припадає період заготівлі насіння сосни звичайної, що триває з грудня по березень.

Процес цей непростий, та найскладніше в ньому – добути насіннинки могутніх дерев з шишок. Про те, як працює шишко сушарка і як лісівники готуються до весняної сівби лісових розсадників, мали нагоду за сприяння керівництва ДП «Конотопське лісове господарство» дізнатись учасники гуртка «Юні лісівники – дендрологи», що працює при Бочечківському НВК, в ході екскурсії до шишко сушарки Бочечківського лісництва.

Як розповів лісничий Бочечківського лісництва Володимир Олександрович Холодьон, при лісництві з 60-х років минулого століття працює шишко сушарка Каппера-Гоголіцина, єдина в ДП «Конотопське лісове господарство», на якій проводиться процес висушування шишок з усіх п’яти лісництв держлісгоспу. В цьому році до обробітку підготовлено 5 тонн шишок сосни. Вихід насіння невеликий – всього 1% від маси шишок, тож його планують отримати близько 50 кг. Цього вистачить, щоб навесні засіяти понад 50 соток площі лісорозсадника. Вихід сіянців сосни – до 1,5 млн. штук з одного гектара. І, як зазначає інженер лісових культур Світлана Михайлівна Зайцева, в Бочечківському лісництві насіння сосни отримують завжди найкращої якості – 1 класу.

Юні лісівники разом з заступником директора з виховної роботи Світланою Володимирівною Могилою оглянули приміщення шишко сушарки – відділення для зберігання шишок, барабани для їх сушки та обмолоту, спеціальну піч, пристрій для провіювання насіння від крилець. Процес обмолоту шишок проводила лісокультурниця Тетяна Миколаївна Якуба, а знайомив з ним головний інженер ДП Конотопське лісове господарство» Сергій Петрович Пластовець.

Сосна звичайна є однією з основних лісоутворюючих культур з ДП «Конотопське лісове господарство», вона добре росте на Конотопщині, соснові ліси вражають монументальною величчю і красою дерев. А виростає таке могутнє дерево з насіннинки, трохи більшої від макового зернятка, і процес цей у держлісгоспі повністю керований людиною. Тут все починається з насіння.

Юні лісівники уважно оглядали соснові шишки – щільно, герметично закриті, скріплені живицею. Під кожною лусочкою – – крилатка, насінника з крильцем». Щоб шишки розкрились, їх потрібно просушити – прогріти при температурі не нижче 40 і не вище 45 градусів. Потім – в дію запускаються барабани, і крилатки з насінням вилітають з шишок. Їх збирають, провівають – і отримують насіння, кожна партія якого проходить перевірку на якість в відповідній лабораторії м. Харків – тільки при наявності сертифіката якості насіння можна буде висівати в лісорозсадники.

Сергій Петрович в ході розмови також зазначив, що в останні роки лісові насадження сосни страждають від шкідника – верхівкового короїда, що за розмірами такий же, як насіння сосни. За літній період цей жук дає чотири вегетації. Верхівковий короїд починає пошкоджувати дерево з верхівки, виїдаючи луб під корою – і верхівки сосни засихають. Від таких дрібних комах гинуть лісові масиви, а боротися з ним – дуже складно.

Завершилась екскурсія юних лісівників у приміщенні Бочечківського лісництва, де для дітей за сприяння профспілкового комітету лісгоспу був накритий солодкий стіл. Діти активно обговорювали почуте і побачене, ділились враженнями і дякували працівникам держлісгоспу за цікаву і змістовну екскурсію та можливість відчути нерозривний зв’язок з природою.